Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się na Westerplatte

1 września o godzinie 4.45 rozpoczną się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ich miejscem będzie Westerplatte, którego obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolem heroicznej walki w obronie Ojczyzny. Tego dnia w Gdańsku planowanych jest bardzo wiele różnorodnych wydarzeń, które zostały zapowiedziane w trakcie konferencji zorganizowanej właśnie na Westerplatte.
Uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się na Westerplatte

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Obchody pamięci 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywać się będą w tym samym czasie, co 44. rocznica Porozumień Gdańskich z Sierpnia 1980 roku. Wspólne przedsięwzięcia organizować będą samorząd miasta Gdańska, Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. 

- W naszym mieście dwie rocznice wybuchu II wojny światowej oraz Sierpnia’80 od wielu lat łączymy pod nazwą Święta Solidarności i Wolności. Z jednej strony, Gdańsk to szczególne miejsce, gdzie od strzałów z pancernika Schleswig Holstein rozpoczęła się II wojna światowa, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. Ale także tutaj, nieopodal stąd, w Stoczni Gdańskiej wtedy noszącej imię Lenina, rozpoczął się początek demontażu systemu totalitarnego - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska w trakcie konferencji poświęconej zbliżającym się obchodom.

CZYTAJ TAKŻE: II wojna światowa. Uroczystości rocznicowe w Chojnicach 1 września już o godz. 4.23

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 1 września, o godzinie 4.45. O tej godzinie Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny wprawi w ruch serce dzwonu Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i pojednanie. Natomiast przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte zaczną się oficjalne uroczystości. W ich trakcie zapalony zostanie Znicz Pamięci, odczytany Apel Pamięci oraz Przesłanie Westerplatte. Odmówiona będzie międzywyznaniowa modlitwa, pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty. Na Westerplatte przyjść i wziąć udział w manifestacji  może każdy. Z pewnością obecni będą żołnierze, ponieważ po pięciu latach miasto Gdańsk powraca do organizacji wydarzeń rocznicowych na Westerplatte wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. 

- Znajdujemy się w miejscu szczególnym dla każdego żołnierza Wojska Polskiego. Tu został zaatakowany nasz naród. Cieszę się, że powróciła formuła wspólnej organizacji obchodów: wojsko razem z miastem Gdańsk będzie organizować te uroczystości - stwierdził komandor Tomasz Laskowski, dowódca Garnizonu Gdańsk. Jak zapowiedział, uroczystości na Westerplatte odbywać się będą w asyście okrętów Marynarki Wojennej, odbędzie się przelot samolotów.

Westerplatte jest dla wszystkich Polaków symbolem wybuchu II wojny światowej, lecz rozmaite przedsięwzięcia odbywać się będą również w innych miejscach Gdańska. Ich program jest bogaty i urozmaicony. Już w sobotę 31 sierpnia odbędzie się pożegnanie prochów płk Wincentego Sobocińskiego, który w przeddzień wojny dotarł do Wojskowej Składnicy Tranzytowej z wiadomością, że jej załoga nie otrzyma wojskowej pomocy. O godzinie 15.30 rozpocznie się uroczystość na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Od soboty, 31 sierpnia dostępna będzie wystawa plenerowa "Szlak: wolność - godność - pamięć" wytyczona między Muzeum a Europejskim Centrum Solidarności. Jeszcze wcześniej, bowiem w piątek, 30 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy czasowej "LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni". Na tej wystawie znajdą się prace Wilhelma Sasnala, Mirosława Bałki, Magdaleny Abakanowicz oraz Łukasza Surowca. Przedstawia ona historię II wojny światowej opowiadaną z perspektywy kompleksów leśnych: ich znaczenia w wojnie obronnej, miejsca schronienia ofiar, twierdzy partyzanckiego oporu, ale też miejsca zbrodni.

W niedzielę, 1 września warto będzie także wybrać się do budynku dawnego Gimnazjum Polskiego przy ul. Jana Augustyńskiego 1. Można będzie tam zwiedzić salę z malowidłem „Niebo Polskie”. Oryginał stworzyli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski, dzieło zostało zniszczone przez Niemców. Kiedy budynek dawnego gimnazjum remontowano, pojawiła się idea odtworzenia patriotycznego fresku, czego dokonała grupa pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. 

Szczegółowy program wydarzeń znaleźć można m.in. na stronie gdansk.pl

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama