Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Filary Powiatu Tczewskiego dla Fabryki Sztuk i Klubu Sportowego Wisła Tczew

Na 24 sierpnia zwołano I uroczystą Sesję Rady Powiatu Tczewskiego VII kadencji. A wszystko to w związku ze Świętem Powiatu Tczewskiego, które ustanowiono na pamiątkę wydarzenia z 24 sierpnia 1920, kiedy to o godzinie 12.00, Wacław Dytkiewicz, jako pierwszy został desygnowany na urząd Starosty Powiatowego w Tczewie.
Filary Powiatu Tczewskiego dla Fabryki Sztuk i Klubu Sportowego Wisła Tczew

Autor: Marcin Stolarski

W tym roku uroczystą sesję zwołano w Pelplinie. Powiatowe święto zainugurowano mszą św. w intencji mieszkańców i Samorządu Powiatu Tczewskiego w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Collegium Marianum w Pelplinie. Odprawił ją ks. kanonik Andrzej Szopiński, Diecezjalny duszpasterz Samorządowców.

Uczestnicy obchodów mieli okazję obejrzeć inscenizację historyczną w wykonaniu grupy rycerskiej APIS pod wodzą Jacka Ordowskiego.

Podczas Święta Powiatu Tczewskiego tradycyjnie już poznaliśmy laureatów nagrody starosty "Filar Powiatu Tczewskiego". Nagroda ustanowiona została w celu uhonorowania osób lub podmiotów, które wniosły szczególny wkład w rozwój powiatu tczewskiego, współpracując z jego organami i jednostkami, a także z instytucjami i organizacjami działającymi na jego terenie. W tym roku nagrody otrzymali: Fabryka Sztuk orazKlub Sportowy Wisła Tczew

CZYTAJ TEŻ: Amfiteatr w Tczewie powróci do świetności. W planach jest odbudowa obiektu

Święto powiatu stało się także okazją do wręczenia nagród laureatom eliminacji powiatowych konkursu "Piękna Wieś Pomorska". Za najpiękniejszą wieś uznano Dąbrówkę Tczewską, w gminie Tczew. Drugie miejsce zajął Rożental z gm. Pelplin.

Goście mieli również okazję zgłębić swoją wiedzę nt. "Pelplin jako ośrodek kulturowy powiatu tczewskiego, ukształtowany na dorobku cystersów". Okolicznościowy referat wygłosił Bogdan Badziong, historyk, regionalista kociewski, nauczyciel, a także sekretarz gminy Pelplin oraz członek zarządu Powiatu Tczewskiego. 

Święto Powiatu Tczewskiego celebrowali także przedstawiciele delegacji partnerskich z: Powiatu Wodzisławskiego na czele ze Starostą – Leszkiem Bizoniem; Rejonu Prienai (Litwa) z wicemerem Laimutė Jančiukienė, Rejonu Zestafoni (Gruzja) na czele z dyrektorem Wydziału Administracji Urzędu Miasta Zestaphoni Davidem Nioradze.

Muzycznym zwieńczeniem obchodów święta był koncert zespołu AMOROSO.

Nie zabrakło także, m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych miast i gmin z terenu powiatu tczewskiego, radnych obecnej oraz poprzednich kadencji, czy działaczy sportowych oraz społecznych.

Święto Powiatu Tczewskiego

Ustanowiono je w 2016 roku. Pomysł jego ustanowienia zapoczątkowała Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego - Barbara Kamińska. Po analizie wielu wydarzeń związanych z funkcjonowaniem administracji powiatowej na przestrzeni XX i XXI wieku, dokonanej we współpracy z doświadczonymi badaczami historii współczesnej, uznano że data 24 sierpnia będzie najwłaściwszą do ustanowienia tego święta, która związana jest z wydarzeniami z roku 1920, krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tym czasie, starszy referent Departamentu Sprawiedliwości Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej – Wacław Dytkiewicz (związany z Narodową Partią Robotniczą), został desygnowany na nowego Starostę w Tczewie i miał przejąć obowiązki od Bolesława Lipskiego. Podczas ich spotkania (21 sierpnia 1920 roku) ustalono, że oficjalne przejęcie administracji powiatu nastąpi z dniem 24 sierpnia. Dzień wcześniej Wacław Dytkiewicz miał czas na zaznajomienie się z pracownikami starostwa oraz strukturą urzędu. W dniu 24 sierpnia 1920 o godzinie 12:00 nastąpiło oficjalne przejęcie urzędu w Sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Tczewie. Nowy starosta rozpoczął urzędowanie dzień później.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama