Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Obozinie jak w wielkiej rodzinie, seniorzy są otoczeni opieką

W świetlicy w Obozinie, w gminie Skarszewy odbyło się trzecie spotkanie seniorów prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Obozina i Kociewia w ramach projektu Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki. Stowarzyszenie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich aktywnie działa na rzecz seniorów.
W Obozinie jak w wielkiej rodzinie, seniorzy są otoczeni opieką

Autor: Kamil Wilk

Efektem zakwalifikowania się do projektu Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki jest łącznie sześć spotkań integracyjnych z seniorami. Ostatnie z nich było trzecim. Była okazja nie tylko do mile spędzonego czasu przy kawie i smacznym cieście. Było też coś bardziej konkretnego do zjedzenia. 

- Tradycyjnie KGW Obozin zadbało o zakupy a następnie pyszne przygotowanie dla uczestników spotkania – podkreślił Grzegorz Miszewski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Obozina i Kociewia. 

Zorganizowane spotkanie miało także aspekt użyteczny. Kamil Wilk, członek zarządu Stowarzyszenia wyjaśniał seniorom zasady cyberbezpieczeństwa w sieci. Wskazywał, jak się nie dać oszustom, jak przeciw działać, jak być czujnym. Podkreślał, jak ważne jest ustawianie trudnych haseł dostępu składających się nie tylko z liter, ale i z wykorzystaniem znaków szczególnych, czy też cyfr. 

- Im mocniejsze hasło, tym trudniej jest je oszustom złamać – wyjaśniał Kamil Wilk. - Dobrze jest także stosować – zwłaszcza w bankowości - uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Niemal wszyscy noszą karty przy sobie, w portfelu, torebce itd. Jeżeli mamy przy sobie kilka różnych kart, nawet jeżeli jedna z nich jest już nieaktualna, to oszustowi trudno będzie zastosować czytnik kodów. Jeżeli nosimy jednak tylko jedną kartę bankomatową, to możemy się narazić na utratę swoich oszczędności - przestrzegał prelegent.

Seniorzy włączyli się w dyskusję dzieląc się swoimi przeżyciami. Czas upłynął bardzo szybko. Seniorzy już czekają na kolejne spotkanie za miesiąc.

Przypomnijmy, Stowarzyszenie pod obecną nazwą zostało reaktywowane w 2018 roku. Jego inicjatorem i prezesem jest Grzegorz Miszewski. Po raz pierwszy organizacja zafunkcjonowała w 2010 roku pod nazwą Stowarzyszenie Miłośników Obozina i Kociewia. 

- Robiliśmy wspaniałe rzeczy, ale potem mieliśmy chwilę tąpnięcia – przyznał sołtys Obozina, radny gminy Skarszewy Grzegorz Miszewski. - Zawiązaliśmy nowe w 2018 roku. Stowarzyszenie powołane zostało głównie po to, żeby nadać osobowość prawną dla sołectwa. Jestem sołtysem i żeby występować po jakiekolwiek granty trzeba mieć osobowość prawną, a sołectwo takiej nie posiada. Zarejestrowaliśmy stowarzyszenie i teraz możemy pisać projekty, zabiegać o granty. Udało nam się pozyskać sporo środków na tzw. miękkie granty. 

Prezes zapytany o inicjatora działań na rzecz seniorów, Grzegorz Miszewski, przyznał, że jest to jego córka.

- Córka pracuje w Biedronce – mówi sołtys. - To ona powiedziała mi o akcji realizowanej przez Fundację Biedronki. Początkowo myślałem, że ten program jest skierowany do pracowników tej sieci, ale córka wyjaśniła, że nie, że np. Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia mogą zabiegać o uczestnictwo. Przyniosła wszystkie potrzebne formularze i złożyliśmy swój wniosek.

Całą logistyką tego projektu z ramienia stowarzyszenia zajmuje się Grzegorz Miszewski. Praktycznie działania, czyli zakupy, przygotowanie poczęstunku na spotkania organizowane dla seniorów to już domena pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Obozinie. 

W statucie stowarzyszenia nacisk kładzie się na rozwój społeczno-gospodarczy, działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, integrację społeczną, zawodową i międzypokoleniową mieszkańców sołectwa Obozin, gminy Skarszewy oraz regionu Kociewia. Wśród stawianych sobie zadań do realizacji jest także ochrona oraz propagowanie dóbr kultury, sztuki, historii, tradycji, sakralnych i przyrody Kociewia.

- Jesteśmy tu w Obozinie jak jedna wielka rodzina – mówi sołtys. - W sołectwie mieszka około 250 osób. Wszyscy się tutaj znamy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama