Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

XII-wieczny kościół na Oksywiu będzie mieć dachówkę jak zabytki w Rzymie

Oksywski kościół pod wezwaniem Michała Archanioła jest wyjątkowy, powstał już w XII wieku. Przetrwał pożary i wojny i nadal jest prawdziwą perłą sztuki sakralnej. Teraz doczeka się specjalnego pokrycia dachowego, takiego jakie zdobią budynku sakralne np. w Rzymie.
Kościół na Oksywiu, Gdynia,
W XII- wiecznym kościele na Oksywiu w Gdyni rozpoczęto już prace przy układaniu dachówki na kościele

Autor: gdynia.pl

Oksywski kościół pw. Michała Archanioła to prawdziwy zabytek architektury sakralnej. Najstarszy kościół za terenie Gdyni zbudowano w XII w. Od kilku lat prowadzono w nim remont,  naprawiając m.in. wcześniejsze niedociągnięcia konserwatorskie. Ostatnio pilnego remontu wymagał dach, w ubiegłym roku zdjęto zniszczoną dachówkę, wymieniono deskowanie i przykryto dach papą. Teraz przyszedł czas na kładzenie nowej specjalistycznej dachówki.

Jak podaje portal gdynia.pl będzie to zjawiskowa dachówka w technologii coppo. W tej technologii pokryto np. kompleks zamkowy w Malborku. Teraz wyjątkowego dachu w technice wklęsłych i wypukłych, ceramicznych dachówek doczeka się oksywska świątynia.

To zakupiona i sprowadzona z Włoch ceramiczna dachówka w rodzaju mnich-mniszka marki „Industrie Cotto Passagno”. Model „Unicoppo Extra Winter Rosso” zatwierdził wcześniej Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dachówki zamówione we Włoszech są odporne na mrozy. Ciepły odcień pokrycia oraz naturalny materiał przywrócą kościołowi spójny, estetyczny charakter i nawiążą do jego bogatej historii. Efekt końcowy odnowionego dachu kościoła na Oksywiu będzie można oglądać już wkrótce.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ostatnia szansa na uratowanie malowidła z kościoła w Płocicznie

Renowację dachu kościoła pw. św. Michała Archanioła na Oksywiu w 2024 r. dofinansowano z budżetu miasta, dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sejmiku Województwa Pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nmr 24.08.2024 22:53
Dobrze, że są jeszcze tradycyjne materiały, bo dla zwykłego człowieka są słabo dostępne i dość drogie a szkoda, powinny być dawne materiały i zawody utrzymane, bo zalew tandety jak np. błyszczące blachodachówki lub plastikowe okna i drzwi w starych domach czy nawet w kamienicach jest przerażający.

Reklama
Reklama