- Krajowa Administracja Skarbowa poprzez akcje informacyjne stara się stale podnosić świadomość społeczeństwa i informuje co można, a czego nie można przywieść z zagranicy. Niestety mimo działań edukacyjnych wciąż można spotkać przypadki łamania regulacji prawnych chroniących zagrożone gatunki fauny i flory – zastrzega podkom. Sebastian Pakalski, rzecznika prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, która natrafiła ostatnio na zakazane przez prawo suweniry u osób lądujących na gdańskim lotnisku.
Bagaże turystów przylatujących z wysp Kajmanów i Miami w Stanach Zjednoczonych zostały wstępnie skontrolowane przy pomocą skanera RTG, a następnie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Portu Lotniczego Gdańsk-Rębiechowo podjęli decyzję o rewizji walizek. W środku znaleziono łącznie 23 sztuki niezgłoszonych wapiennych szkieletów koralowca. Jak informują kontrolerzy, w obu przypadkach zabezpieczone okazy znajdowały się na liście chronionych prawem międzynarodowym gatunków fauny i flory.
ZOBACZ TEŻ: Zakazane pamiątki z podróży poślubnej. Nowożeńcom grozi więzienie
- W związku z nieokazaniem wymaganego przepisami prawa zezwolenia na przywóz oraz świadectwa pochodzenia podróżni naruszyli ustawę o ochronie przyrody. Podczas prowadzonych czynności podróżni wyjaśnili, że koralowce znaleźli podczas wypoczynku na plaży i potraktował je jako pamiątki z podróży. Ponadto turyści przyznali, że nie mieli świadomości, że ich przywóz do kraju bez niezbędnych dokumentów jest zabroniony – relacjonuje podkom. Sebastian Pakalski.
Okazy zatrzymane zostały do dalszego postępowania wyjaśniającego, a niefrasobliwym turystom – przynajmniej hipotetycznie – czekać może nawet więzienie. Niezgodnie z przepisami przewożenie przez granicę Unii Europejskiej zakazanych okazów, zagrożone jest bowiem karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
To nie pierwszy głośny przypadek zatrzymania szkieletów koralowców na gdańskim lotnisku w wakacje 2024 roku.
Warto pamiętać, że ograniczenia dotyczące przewozu gatunków zagrożonych wyginięciem oraz innych, których transport wymaga specjalnych zezwoleń zawarte zostały w międzynarodowej konwencji CITES, a szczegółowe informacje na ten temat publikowane są na stronie Ministerstwa Finansów - tutaj.
Oprócz informacji na temat tego, jak nie zostać „przypadkowym przemytnikiem” i limitów przewozu wyrobów tytoniowych czy alkoholowych w zależności od środka transportu, dostępna nieodpłatnie pod tym adresem 24-stronicowa broszura zawiera odpowiedzi na szereg pytań i ostrzeżenia przed grożącymi konsekwencjami.
Napisz komentarz
Komentarze