– To efekt równoległych działań śledczych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzonych 26-28 stycznia na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego – mówi o nowych zatrzymaniach w głośnej sprawie podkom. Karina Kamińska z zespołu prasowego KWP w Gdańsku.
Jak relacjonują mundurowi, w wyniku przeszukań mieszkań, pomieszczeń gospodarczych oraz samochodów funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli łącznie m.in. 211 tys. zł gotówki, prawie 180 zegarków, 40 złotych piór i długopisów. Łączna wartość kosztowności zostanie oszacowana w toku czynności procesowych przez biegłego rzeczoznawcę, a, zdaniem śledczych, zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że zabezpieczony towar może pochodzić z przestępstwa.
Trzech nowych zatrzymanych to mężczyźni w wieku od 47 do 59 lat.
– Wszyscy usłyszeli zarzut paserstwa mienia znacznej wartości, co zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec 47-latka Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych prokurator zastosował dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju – słyszymy od policjantów.
O szerszym kontekście zatrzymań i sposobie działania grupy, z którą łączeni są 3 mężczyźni, mówi prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
– Przestępcy taranowali kradzionymi uprzednio pojazdami witryny sklepów jubilerskich, skąd zabierali wyroby jubilerskie i luksusowe zegarki, które następnie sprzedawali w Polsce. Na wcześniejszym etapie łącznie zatrzymano 11 osób, którym zostały przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw paserstwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Trzem z tych podejrzanych zarzucono również przestępstwo nielegalnego posiadania broni. W toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podejrzanym uzupełniono oraz zmieniono zarzuty o popełnienie przestępstw dotyczących zaborów pojazdów, kradzieży z włamaniami oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – wymienia rzeczniczka gdańskiej „Okręgówki”.
Do kradzieży z włamaniem, o które podejrzewani są członkowie rozbitej grupy, dochodziło od listopada 2019 roku do kwietnia 2021 roku. Łupem przestępców padły biżuteria i inne cenne przedmioty z salonów jubilerskich, oprócz gdańskiego CH Auchan i sklepu w Lipsku, także w Koszalinie, Elblągu, Lublinie i w Katowicach.
Zrabowane kosztowności wycenione zostały łącznie na ponad 5 milionów złotych, a z 15 osób, które w sprawie mają status podejrzanych, niektórym grozi do 8 lat więzienia za kradzieże pojazdów, innym za kradzieże z włamaniem i pomoc w tym – do 10 lat pozbawienia wolności, oraz dodatkowo do 5 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
– Postępowanie w tej sprawia nadal ma charakter rozwojowy – zaznacza prokurator Grażyna Wawryniuk.
Napisz komentarz
Komentarze