Oczywiście można w tę magię wierzyć lub nie, ale na pewno warto kręgi zobaczyć. A można je oglądać w kilku miejscach na Pomorzu, ale te najsłynniejsze znajdują się w miejscowości Węsiory na Kaszubach. Jest tu kilka kręgów różnych rozmiarów i około 20 kurhanów. Zdaniem badaczy zostały one ułożone przez Gotów. Bowiem tereny dzisiejszych Kaszub były kiedyś zamieszkiwane przez ludy ze Skandynawii – Gotów i Gepidów, przybyłych w drugiej połowie I w. n.e. I to oni pozostawili po sobie miejsca pochówku, kurhany i kamienne kręgi. Najprawdopodobniej były one miejscami spotkań starszyzny plemiennej, w których odprawiano zabiegi magiczne.
Polskie Stonehenge na Kaszubach. "Miejsce tajemne, o magicznej mocy"
Cmentarzysko Gotów w Węsiorach składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów. Zmarłych grzebano tam od ok. 70-80 r. n.e. do przełomu II i III wieku.
Kamienne kręgi w Węsiorach zostały ułożone z kamiennych stel, czyli prostokątnych płyt wysokich nawet na półtora metra. Obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. Do dziś w dobrym stanie zachowały się trzy. Czwarty został częściowo zniszczony.
Ci, którzy tam byli i te kręgi widzieli, uważają, że to miejsce tajemne, o magicznej mocy, z którego emanuje energia o dobroczynnych właściwościach. W przewodnikach można przeczytać, że turystom zaleca się spacerowanie wśród kamiennych kręgów boso. Niektórzy leżą wśród kamieni i medytują. Byle nie za długo, bo zbyt dużo energii może odnieść niepożądany skutek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polskie Stonehenge i polowanie z aparatem na foki. Co warto zobaczyć na Pomorzu?
Przy tych kręgach regularnie spotykają się grupy osób, przekonane o ich szczególnych właściwościach, związanych z emisją energii i nadnaturalnej mocy. Przez wieki kamienne kręgi stały się na Kaszubach tematem wielu legend, między innymi wiązano je z obecnością na tych ziemiach mitycznych olbrzymów Stolemów.
Od 15 września 1958 roku teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów, które odkryto na 300 głazach.
Napisz komentarz
Komentarze