Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tajemnicze miejsce na Kaszubach. Z tych kręgów emanuje magiczna energia

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Nie tylko Anglicy mają swoje Stonehenge, my też na Pomorzu możemy się pochwalić kamiennymi kręgami, przy których dzieje się magia.
Węsiory, kręgi Węsiory, kręgi w Węsiorach
Kaszuby mają swoje Stonehenge. Wielu uważa, że z tajemniczych kręgów w Węsiorach emanuje energia o dobroczynnych właściwościach

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Oczywiście można w tę magię wierzyć lub nie, ale na pewno warto kręgi zobaczyć. A można je oglądać w kilku miejscach na Pomorzu, ale te najsłynniejsze znajdują się w miejscowości Węsiory na Kaszubach. Jest tu kilka kręgów różnych rozmiarów i około 20 kurhanów. Zdaniem badaczy zostały one ułożone przez Gotów. Bowiem tereny dzisiejszych Kaszub były kiedyś zamieszkiwane przez ludy ze Skandynawii – Gotów i Gepidów, przybyłych w drugiej połowie I w. n.e. I to oni pozostawili po sobie miejsca pochówku, kurhany i kamienne kręgi. Najprawdopodobniej były one miejscami spotkań starszyzny plemiennej, w których odprawiano zabiegi magiczne.

Polskie Stonehenge na Kaszubach. "Miejsce tajemne, o magicznej mocy"

Cmentarzysko Gotów w Węsiorach składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów. Zmarłych grzebano tam od ok. 70-80 r. n.e. do przełomu II i III wieku.

Kamienne kręgi w Węsiorach zostały ułożone z kamiennych stel, czyli prostokątnych płyt wysokich nawet na półtora metra. Obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. Do dziś w dobrym stanie zachowały się trzy. Czwarty został częściowo zniszczony. 

Ci, którzy tam byli i te kręgi widzieli, uważają, że to miejsce tajemne, o magicznej mocy, z którego emanuje energia o dobroczynnych właściwościach. W przewodnikach można przeczytać, że turystom zaleca się spacerowanie wśród kamiennych kręgów boso. Niektórzy leżą wśród kamieni i medytują. Byle nie za długo, bo zbyt dużo energii może odnieść niepożądany skutek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polskie Stonehenge i polowanie z aparatem na foki. Co warto zobaczyć na Pomorzu?

Przy tych kręgach regularnie spotykają się grupy osób, przekonane o ich szczególnych właściwościach, związanych z emisją energii i nadnaturalnej mocy. Przez wieki kamienne kręgi stały się na Kaszubach tematem wielu legend, między innymi wiązano je z obecnością na tych ziemiach mitycznych olbrzymów Stolemów.

Od 15 września 1958 roku teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów, które odkryto na 300 głazach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
asatru_witch 20.08.2024 20:06
O wiele bardziej polecam zobaczyć Kamienne Kręgi w Grzybnicy! 😁 Są o wiele spokojniejsze, mniej tam ludzi ale co najważniejsze: Tam lokalne wiedźmy, poganie i szamani stworzyli swoje miejsce kultu ✨ ㅤ Jeden z kręgów posiada ognisko w centrum, w którym czasem odbywają się niewielkie rytuały 🔥✨ ㅤ Obok tego kręgu jest magiczne drzewo ( Drzewo Czarownic ) z pięcioma pnącymi się w niebo odnogami, przy którym ludzie modlą się o szczęście, miłość czy dobrobyt, a także w intencji lub by podziękować bogom, wieszają mnóstwo pięknych darów, takich jak pióra, wianki, naszyjniki, bransoletki, wstążki, ozdoby z drewna czy łapacze snów. Jest także czaszka dzika z wypalonymi symbolami ochronnymi oraz mały ołtarzyk z runami z mnóstwem monet i świecą 🌳📿🕯️ ㅤ Ponoć to strażnik tego lasu, a także łącznik ze światem duchów... ㅤ Obok jest też wielki szałas ozdobiony piórami, czaszkami i zdjęciem wiedźmy 🧙

Reklama
Reklama
Reklama