Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kaszubi świętują Dzień Flagi Kaszubskiej. Czarno-złote barwy łopocą na wietrze

Flaga kaszubska jest symbolem więzi łączącej Kaszubów i ich tożsamości. 18 sierpnia przypada jej doroczne święto. Tego dnia w różnych zakątkach Kaszub powiewają flagi w czarno-żółtych barwach. W Gdańśku kaszubska flaga wciągana jest na maszt na Górze Gradowej, w Gdyni tradycyjnie zdobią maszty przy pomniku Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim. I to przez cały rok.
Kaszubi świętują Dzień Flagi Kaszubskiej. Czarno-złote barwy łopocą na wietrze

Autor: Magdalena Czernek

18 sierpnia przypada Święto Flagi Kaszubskiej. Jest ono obchodzone od 2012 roku z inicjatywy stowarzyszenia „Kaszëbskô Jednota”. Wszystko na pamiątkę pierwszego publicznego wywieszenia czarno-żółtej chorągwi. Było to 18 sierpnia 1929 roku w Kartuzach podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, które utworzyła grupa kaszubskich nauczycieli.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zachęca wszystkich Kaszubów i utożsamiających się z Kaszubami do wywieszania tego dnia czarno-złotych flag. Nie tylko z okazji Święta Flagi, ale – jak podkreślają - idąc przykładem ojca kaszubskich barw doktora Aleksandra Majkowskiego, także w trakcie świąt państwowych, by podkreślać, że Kaszuby włączają się w obchody i rocznice ważne dla całej Rzeczpospolitej.

ZOBACZ TEŻ: Park narodowy – z czym się wiąże jego utworzenie? Wokół dyskusji o powołaniu Kaszubskiego Parku Narodowego

- Zachęcamy też do tego, by flagi nie zdejmować nazajutrz po święcie – apelują członkowie ZKP. - Warto nieustająco i aktywnie manifestować nasze symbole w przestrzeni publicznej na całych Kaszubach i wszędzie tam, gdzie Kaszubi mieszkają! 

W wielu miejscach tego regionu flaga kaszubska wisi na co dzień. Są to nie tylko obiekty związane z ruchem kaszubskim jak Dom Kaszubski w Gdańsku czy Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, ale także budynki prywatne i publiczne urzędy. 

Do wywieszania kaszubskiej flach zachęca także Kaszëbskô Jednota

Czarno-żółta flaga: symbol więzi i tożsamości Kaszubów

Jej barwy odnoszą się do herbu kaszubskiego, czyli czarnego gryfa na złotym tle. Co oznaczają? W heraldyce czarny kolor symbolizuje m.in. mądrość, męstwo, rozwagę, sławę, stałość czy pokorę. Natomiast kolor złoty (żółty) – godność, szacunek, wzniosłość umysłu, szlachectwo, wielkoduszność, wiarę czy chwałę.

W Gdyni kaszubskie flagi można zobaczyć nie tylko od święta. Powiewają one w symbolicznym miejscu – przy pomniku Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim. 

ZOBACZ TEŻ: Słowniczek polsko-kaszubski, czyli kaszubszczyzna bez tajemnic

Przypomnijmy, że Antoni Abraham był kaszubskim działaczem społecznym, którego nazywano Królem Kaszubów. Wspierał budowę gdyńskiego portu i rozwój tego miasta. Był też pisarzem ludowym i orędownikiem przyłączenia Pomorza do odradzającej się Polski. W 1985 r. jego podobizna „króla Kaszubów” znalazła się na medalu wybitym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z okazji 65. rocznicy zaślubin Polski z morzem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama