Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tczew w czarno-białych barwach, zabrzmi muzyka Republiki

24 sierpnia Tczew przybierze czarno-białe barwy za sprawą In Memoriam XXIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego i XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek tego artysty
Tczew w czarno-białych barwach, zabrzmi muzyka Republiki
Tegorocznym motywem działań Fabryki Sztuk w Tczewie jest
40-lecie albumu Republiki „1984”

Autor: materiały promocyjne

 In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Na koncerty festiwalowe przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy.

Grzegorz Ciechowski połowę swego życia spędził w Tczewie. W tym mieście przyszedł na świat 29 sierpnia 1957 roku. Tutaj do śmierci mieszkała jego matka i nadal mieszka siostra. W Tczewie ukończył Szkołę Podstawową nr 3 i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Z Tczewem związane są jego pierwsze doświadczenia muzyczne i literackie. Wraz z siostrą Aleksandrą uczęszczał do szkoły muzycznej w klasie fortepianu.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w zespole działającym przy parafii staromiejskiej. Później występował w tczewskich grupach jazzowych i folkowych, grywając na flecie. Jego nauczycielem i duchowym przewodnikiem nie tylko po świecie muzyki był Jacek Kliński, z którym współpracował do 1980 roku. Wiersze zaczął pisać w szkole średniej. Zainteresowanie literaturą rozwinęła w nim Anna Andrzejewska nauczycielka języka polskiego w tczewskim liceum. Pod jej wpływem wybrał studia polonistyczne. W swojej twórczości Grzegorz Ciechowski bardzo często odwoływał się do kolegów ze szkoły i przyjaciół z młodości.

W ramach Festiwalu od 2006 roku ma miejsce również Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego rozmaici artyści prezentują własne interpretacje utworów tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki. Piosenki te wchodzą na stałe do repertuaru uczestników.

Grzegorz Ciechowski z siostrą Aleksandą (fot. archiwum rodzinne)

 

Co roku w festiwalowe działania włącza się Fabryka Sztuk. Tegorocznym motywem przewodnim jej działań jest
40-lecie albumu Republiki „1984”. Był to drugi album grupy wydany na winylu jako „PICTURE DISC” zawierający angielskie wersje utworów z płyty „Nowe sytuacje”. Wydany przez wytwórnię Mega Organization, założonej przez Grzegorza Kuczyńskiego i Dave Leapera. Płytę nagrano w Wawrzyszew Studio. Była przeznaczona głównie na rynek w Wielkiej Brytanii.

Świętowanie tego jubileuszu odbędzie się 24 sierpnia w godz. 16:30-17:00 poprzez foto-ściankę, muzykę w republikańskiej windzie, różne działania animacyjne i... czarno-biały poczęstunek.

O godz. 17:15 rozpoczną się uliczne zdarzenia artystyczne. Ich uczestnicy przejdą ulicami Tczewa z Fabryki Sztuk do Centrum Kultury i Sztuki. Na trasie przemarszu znajdować się będą różne plastyczne i fotograficzne elementy nawiązujące do postaci Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczości.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „PRO-ART.” I Agencja Impresaryjna „Pop&Art.”.

Przypomnijmy, że pierwsza impreza poświęcona pamięci Grzegorza Ciechowskiego odbyła się w Tczewie 22 grudnia 2002 roku, dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Inicjatorem i organizatorem tego jak i wszystkich kolejnych przedsięwzięć upamiętniających Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczość był i jest Józef Golicki. Tego dnia odsłonięto pamiątkową tablicę na domu, w którym urodził się i wychował Grzegorz Ciechowski. O godz. 17:00 w sali widowiskowej Tczewskiego Domu Kultury rozpoczął się koncert pt.: „Tczewscy muzycy w hołdzie Grzegorzowi Ciechowskiemu”. Wystąpiło w nim 40 muzyków reprezentujących różne generacje. Na scenie pojawili się między innymi wykonawcy współpracujący z Grzegorzem w jego tczewskim, a później również tczewsko-toruńskim okresie: Adam Przybyłowski, Krzysztof Okupski, Adam Wendt. Wykonywano wczesne utwory, do których Grzegorz Ciechowski napisał tylko słowa, takich zespołów jak: „Nocny pociąg” i „Res publica”, jak również późniejsze z repertuaru „Republiki”, „Obywatela GC” i „Grzegorza z Ciechowa”. Tłem dla popisów muzycznych była projekcja multimedialna zdjęć z życia prywatnego i artystycznego Grzegorza Ciechowskiego. Nie obyło się bez wzruszeń. 

Obecnie w kamienicy, w której urodził się Grzegorz Ciechowski trwają prace remontowe, adaptacyjne. Cały obiekt już niedługo będzie otwarty. Znajdzie się w nim międzynarodowy club muzyczny związany z innymi tego typu lokalami w Francji, Hiszpanii, Anglii i Włoszech. Właściciel obiektu, Radosław Romanek, ufundował w tegorocznym XVIII Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego nagrodę specjalną Grand Club Paris w wysokości 10 000 zł.

PROGRAM XXIII FESTIWALU

  • 24 VIII 2024 r., godz. 16:30 – 17:00
  • Fabryka Sztuk, Tczew, ul. 30 Stycznia 4
  • 40 lat albumu Republiki „1984” (foto-ścianka, muzyczna 
  • winda, działania plastyczne, biało-czarny poczęstunek)
  • godz. 17:15 – 17:45
  • uliczne zdarzenia artystyczne
  • (start Fabryka Sztuk, finisz Centrum Kultury i Sztuki)
  • godz. 18:00
  • sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
  • Tczew, ul. Stefana Wyszyńskiego 10
  • KONCERT FINAŁOWY XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
  • Aeroplan, Chrust, Czarny Bez, Flosy, Grupa Ż, Luiza Ganczarska, Maria Sol, Michał Miegoń, Wojan Trocki, , Zuza Wiśniewska, 
  • KONCERT SPECJALNY „Wielki hipnotyzer”
  • Eurazja, Katarzyna Groniec, Ania Rusowicz, Mariusz Lubomski, Michał Sarnowski

WEJŚCIÓWKI NA KONCERT FINAŁOWY

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny. Wejściówki są dostępne w CKiS oraz u organizatora (tel. 692 311 363). Posiadaczy wejściówek organizatorzy proszą o przybycie na imprezę do godz. 17.45. Po godz. 17.45 do sali będą wpuszczani wszyscy, również ci bez wejściówek, w miarę wolnych miejsc.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama