Przypomnieć warto, że zwolnienie Anny Walentynowicz z pracy w ówczesnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina było przysłowiową iskrą, rozpalającą wielki strajk, który ogarnął wiele przedsiębiorstw na terenie całej Polski, doprowadził do utworzenia NSZZ "Solidarność" i podpisania Porozumienia Gdańskiego między stroną rządową i robotniczą. Był to początek końca tzw. Polski Ludowej. Anna Walentynowicz należała do licznego grona ludzi, którzy po II wojnie światowej przybyli do Gdańska, który stał się dla nich nowym miejscem na ziemi, nową Ojczyzną.
Tablica Anny Walentynowicz odsłonięta w Gdańsku
CZYTAJ TAKŻE: Prawda o Sadowym i smoleński mit. Film o Annie Walentynowicz
Anna Walentynowicz pozostała bardzo wyrazistą postacią ruchu związkowego, nie wahała się wypowiadać własnych opinii, także odległych od oficjalnego stanowiska. Była niezmiernie szanowana, przyznano jej m.in. honorowe obywatelstwo Miasta Gdańska. Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Tablica pamięci Anny Walentynowicz została odsłonięta na ścianie budynku przy al. Grunwaldzkiej 49 w Gdańsku-Wrzeszczu. Tu przez wiele lat mieszkała, tutaj prowadziła swoją wytrwałą pracę na rzecz wolności i solidarności.
Napisz komentarz
Komentarze