Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kościół w Gwieździnie opakowany białą folią. Został poddany specjalnemu zabiegowi

Opakowany białą folią kościół w Gwieździnie (gm. Rzeczenica) mogli podziwiać mieszkańcy i turyści przez blisko dwa tygodnie. Nie była to jednak żadna instalacja artystyczna. Zabytkowa świątynia poddana została fumigacji.
Kościół, Rzeczenica
Tak wyglądał kościół podczas fumigacji

Autor: UG Rzeczenica

Fumigacja to jedna z metod zwalczania szkodników żerujących w drewnie. Polega ona na szczelnym owinięciu budynku folią i wpuszczeniu do wnętrza gazu, który wytępi owady i gryzonie niszczące obiekt – czytamy na stronie gm. Rzeczenica. 

Zabytkowy, drewniany kościół w Gwieździnie został poddany fumigacji, by zatrzymać proces szkód, jakie od lat czyniły tam szkodniki. 

- Figura Matki Boskiej jest praktycznie nie do odratowania – mówi ks. Marcin Gajowniczek, proboszcz parafii w Gwieździnie. - Stopa figury została przez lata zjedzona przez szkodniki. Kościelne ławki są nadgryzione, podobnie figury w oknach, mocno zniszczona jest balustrada na chórze. Szkody są duże, bo tak naprawdę na przestrzeni wieków nie zostały w tym kierunku podjęte żadne działania. Środki pozyskane przez gminę pozwoliły wreszcie zrobić ze szkodnikami porządek. Firma która przeprowadziła fumigację zapewnia, że kościelne drewno przestanie już szkodnikom smakować. A stan był nie do opisania, wręcz słychać było chrobotanie w drewnie!

(fot. UG Rzeczenica)
PRZECZYTAJ TEŻ: Kościelny zegar w Pogódkach znowu będzie odmierzał czas. Zaczęła się renowacja

Fumigacja zakończyła się w środę, 7 sierpnia. Kościół został posprzątany i wywietrzony. Od piątku znów odprawiane będą msze.

Kościół z XVIII w. pełen zabytków

Kościół w Gwieździnie, jak czytamy na stronie parafii, został zbudowany przez księcia Radziwiłła w 1754 roku. 

Zabytkowy wystrój wnętrza to: 

  • ołtarz główny rokokowy z II połowy XVII wieku, 
  • rzeźby czterech ewangelistów i Maryi na ambonie, 
  • prospekt organowy i empora chóru muzycznego z barokowymi malowidłami Chrystusa i 12 Apostołów z XVII wieku; 
  • 2 rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego, 
  • dzwon gotycki z XIV wieku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polskie Stonehenge i polowanie z aparatem na foki. Co warto zobaczyć na Pomorzu?

Zabezpieczenie kościoła w Gwieździnie jest jednym z etapów większego programu renowacji zabytków sakralnych w gminie Rzeczenica. Renowacje i prace konserwacyjne prowadzone będą także w kościołach w Olszanowie, Brzeziu, Pieniężnicy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama