Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Metody usuwania zaćmy – jak przebiega operacja, jakie przynosi efekty

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to jeden z częściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Stwierdzono u Ciebie rozwój katarakty i zastanawiasz się nad zabiegiem chirurgicznym? Poznaj stosowane metody usuwania zaćmy. Dowiedz się, na czym polega procedura, dzięki której zniwelujesz zmętniałą soczewkę i poprawisz ostrość widzenia.
zaćma, operacja zaćmy

Autor: Depositphotos

Na czym polega operacja usunięcia zaćmy? Ile trwa procedura? 

Jak podkreślają specjaliści chirurgii refrakcyjnej, jedyną dostępną metodą usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja (z łac. phacoemulsificatio cataractae), która pozwala usunąć zmętniałą soczewkę pacjenta w szybki i bezbolesny sposób. Jak przebiega cała procedura? Początkowo lekarz chirurg znieczula obszar zabiegowy, aplikując do oka znieczulenie miejscowe w formie kropli. Następnie robi małe nacięcie (około 2,2 mm), rozdrabnia (emulsyfikuje) i usuwa z gałki ocznej zmętniałą soczewkę, wprowadzając na jej miejsce sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. 

Dokonane nacięcie nie wymaga zastosowania szwów, gdyż goi się samoistnie. Oczywiście przy nacinaniu brzegu rogówki oka wymagana jest wysoka precyzja ze strony lekarza chirurga, dlatego zwróć uwagę, aby oddać się w ręce naprawdę dobrego i doświadczonego specjalisty. 

Zastanawiasz się, ile mniej więcej trwa operacja zaćmy? Samo usunięcie zmian chorobowych metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji i implantacja nowej soczewki – trwa do kilkunastu minut, nie jest to długotrwała procedura okulistyczna. Wiedz, że ta metoda usuwania zaćmy jest zabiegiem jednodniowym i nie wymaga hospitalizacji. Wracasz do zacisza domowego, gdzie możesz w spokoju dochodzić do siebie jeszcze tego samego dnia, w którym wymieniono Ci soczewkę na nową. 

Pamiętaj, że następnego dnia po zabiegu fakoemulsyfikacji musisz przyjść na wizytę kontrolną, w trakcie której lekarz okulista sprawdza:

  • umiejscowienie sztucznej soczewki,
  • stan oka,
  • proces gojenia.
  • ciśnienie w oku.

Termin następnej wizyty pozabiegowej (w celach kontrolnych) zwykle jest wyznaczany po około 4 tygodniach od operacji zaćmy.

Fakoemulsyfikacja przywraca pacjentom z zaćmą ostrość widzenia

Fakoemulsyfikacja zaćmy to procedura zabiegowa, która wpływa na komfort codziennego życia pacjenta i pozwala na szybki powrót do zdrowia. Jak już wspomnieliśmy, ta nowoczesna i szybka metoda nie wymaga zakładania szwów, pobytu w szpitalu czy zastosowania znieczulenia ogólnego. Zabieg pozwala na zachowanie świadomości w trakcie pracy lekarza. Ponadto możesz wrócić do domu już po kilku godzinach od poddania się operacji. Wiedz, że nie powtarzamy procedury, fakoemulsyfikacja jest jednorazową metodą, którą można wdrożyć bez względu na etap zaawansowania tej uciążliwej choroby oczu.

Jakie są przeciwwskazania do operacji usunięcia zaćmy?

Przed wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej lekarz musi wykluczyć potencjalne przeciwwskazania, takie jak np.:

  • stan zapalny oka,
  • ciąża i okres laktacji,
  • patologiczne zmiany na dnie oka, 
  • ogólny zły stan zdrowia,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • aktywne infekcje wirusowe,
  • świeżo przebyty udar lub zawał serca.

Jeśli specjalista zakwalifikuje Cię do zabiegu, pamiętaj, aby zabrać do kliniki osobę towarzyszącą, która poza wsparciem psychicznym pomoże Ci bezpieczne dotrzeć do domu po operacji (zabronione jest samodzielne prowadzenie samochodu tuż po fakoemulsyfikacji).

Musisz przestrzegać tych zaleceń po usunięciu zaćmy 

Po operacji zaćmy musisz stosować krople do oczu zalecone przez lekarza. W trosce o bezproblemową regenerację oczu staraj się unikać silnej ekspozycji na słońce w okresie rekonwalescencji. Przed wyjściem z domu pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych z dobrym filtrem UV (bez względu na to, czy jest pochmurno, czy świeci słońce). Uważaj, aby nie pocierać operowanego oka. Zrezygnuj ze wzmożonego wysiłku fizycznego na miesiąc po zabiegu. Zastanawiasz się, jak długo potrwa rekonwalescencja? Do normalnego trybu życia sprzed operacji możesz powrócić po około 6-8 tygodniach od implantacji soczewki. 

Źródła: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama