Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

80. rocznica Powstania Warszawskiego. Uroczystości na Pomorzu

1 sierpnia obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby upamiętnić to niezwykle ważne w historii wydarzenie i oddać hołd bohaterom, w wielu miejscach na Pomorzu organizowane są liczne uroczystości.
80. rocznica Powstania Warszawskiego. Uroczystości na Pomorzu

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

W czwartek 1 sierpnia przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uważane jest za największą bitwę w historii polskiego oręża, w której brali udział nie tylko żołnierze powstańczych oddziałów ale również ludność cywilna. Pierwszego sierpnia rozpoczęło się trwające 63 dni zmaganie o wolność. Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń okresu wojny i wywarło znaczący wpływ na dzieje Polski. W tę ważną w historii rocznicę w większych miastach w Polsce o godz. 17.00 odezwą się syreny, by złożyć symboliczny hołd bohaterom powstania.

PRZECZYTAJ TEŻ: Archeolodzy pokazali odkrycia z terenu Westerplatte. Pozyskano 3700 zabytków

Uroczystości w Sopocie

Jednym z miast upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego będzie Sopot. W tym miejscu uroczyste obchody z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Gdynia, rozpoczną się 1 sierpnia o godzinie 12:00. Przed pomnikami Armii Krajowej i Sanitariuszki Inki, przy ul. Armii Krajowej zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

O godzinie 17.00, dla uczczenia pamięci poległych Powstańców, w mieście włączone zostaną syreny alarmowe – wyemitowany będzie ciągły dźwięk, trwający minutę. Uruchomienie syren na terenie Sopotu będzie jednocześnie częścią ćwiczeń i testem systemów alarmowania.

Słupsk: Odsłonięcie pomnika premiera Jana Olszewskiego 

W Słupsku 1 sierpnia o godzinie 17.00 rozpoczną się uroczystości i wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Będą wystąpienia okolicznościowe, odczytany zostanie Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Na zakończenie przybyłe delegacje złożą kwiaty i znicze pod pomnikiem Powstańców Warszawskich w Parku Powstańców. Nie zabraknie także koncertu piosenki powstańczej "Warszawa 44".

Wcześniej - o godzinie 16.00 - na skwerze przy ul. Szarych Szeregów w Słupsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika działacza opozycji antykomunistycznej i pierwszego Premiera Wolnej Polski Jana Olszewskiego. Wybrano właśnie tę datę, ponieważ Olszewski był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Gdynia: „Powstać, aby żyć” 

W Gdyni 1 sierpnia o godz. 10.00 przed pomnikiem Armii Krajowej (na skwerze Kościuszki) w honorowej asyście wojskowej rozpoczną się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Gdynia zdążyła już wcześniej uczcić pamięć o bohaterach. 28 lipca w kościele pw. NMP Królowej Polski w Gdyni można było wysłuchać organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej koncertu „Powstać, aby żyć”. Koncert był poświęcony mało znanym epizodom z Powstania Warszawskiego z udziałem powstańczych małżeństw. Podczas heroicznych sześćdziesięciu trzech dni zawarto ich aż 256. Śluby były krótkie, a przyjęcia weselne niejednokrotnie przerywała konieczność ruszenia do walki. Powstańcy mówili, że ślub dawał nadzieję, że stawał się namiastką dawnej przedwojennej rzeczywistości. Mimo trudnych warunków dbano o czysty elegancki strój i o podarunki. Te były naprawdę nietypowe – np. trzy dni zwolnienia z obowiązków żołnierskich czy wanna z ciepłą wodą. Przyjęcia weselne stawały się okazją do oderwania myśli od śmierci i grozy czasu wojny.

Gdańsk Pamięta

Uroczystość upamiętniającą w Gdańsku 1 sierpnia zaplanowano na godzinę 17.00 u stóp Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. W godzinę „W” zawyją syreny. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Morskiego Oddziału Straży Granicznej odegra hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Po oficjalnych wystąpieniach i modlitwie nastąpi złożenie wieńców u stóp Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego oraz pod Pomnikiem w hołdzie Harcerzom i Harcerkom Wolnego Miasta Gdańska pomordowanych w czasie II Wojny Światowej.

(fot. Dominik Paszliński | gdansk.pl)

Z kolei w niedzielę, 4 sierpnia, o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów. 

Program Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 

Z okazji rocznicy powstania w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez cały sierpień czekają liczne wydarzenia. Będzie można wysłuchać podcastów oraz powstańców, którzy będą dzielić się swoimi wspomnieniami, obejrzeć wystawy a nawet wziąć udział w koncercie.

Cykl „Wejście w historię” 

W ramach cyklu „Wejście w historię” będzie można oglądać zniszczoną powstańczą bluzę maskującą, tzw. panterkę, odnalezioną w ruinach szpitala przy ul. Długiej 7 w Warszawie. Ten artefakt, noszący ślady ognia i krwi, pochodzi ze zbiorów Stanisława Soszyńskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. Gościem specjalnym wydarzenia będzie kpr. Adam Borowski ps. Nikita, który opowie o swoich przeżyciach z czasu Powstania Warszawskiego. Głos zabierze również dr Janusz Marszalec, wicedyrektor MIIWŚ, a o eksponacie opowie dr Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ. Spotkanie odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 16:00, na poziomie -1 MIIWŚ.

Wystawa „Sprawiedliwi Powstańcy '44"

Przez cały sierpień, również w MIIWŚ w Gdańsku będzie można podziwiać wystawę planszową „Sprawiedliwi Powstańcy '44", stworzoną przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 

Ekspozycja składa się z 19 portretów i biogramów osób, które w swoim życiu stoczyły podwójną walkę – brały udział w Powstaniu Warszawskim i jednocześnie ratowały Żydów, za co zostały odznaczone tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Byli to m.in. Władysław Bartoszewski, Mieczysław Fogg, Zofia Kossak, Kazimierz Leski i Irena Sendlerowa.

Twórcy ekspozycji podkreślają, że choć postacie różni wiele – wiek, płeć, pochodzenie społeczne, poglądy polityczne, zainteresowania – to łączy je wierność uniwersalnym wartościom, nonkonformizm, zaangażowanie i odpowiedzialność. 

ZOBACZ TAKŻE: Rodzina Ulmów i o. Maksymilian Kolbe wracają na wystawę stałą do MIIWŚ

Wystawa gości w Muzeum II Wojny Światowej od 1 do 31 sierpnia, na poziomie -2, w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Śladami Powstania” - bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem 

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia MIIWŚ w Gdańsku organizuje akcję, w której każdy, kto tego dnia będzie zwiedzał wystawę stałą, może w ramach zakupionego biletu wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu po wystawie głównej z przewodnikiem. Trasa oprowadzania będzie podążać śladami powstania.

Cykl podcastów „Sierpień miał zapach Twojej krwi"

1 sierpnia to także dzień premiery cyklu podcastów „Sierpień miał zapach Twojej krwi" przygotowanych przez pracowników MIIWŚ oraz młodych aktorów z muzealnej grupy teatralnej. Jedenaście odcinków przeniesie słuchaczy do powstańczej Warszawy, ukazując znane wydarzenia z perspektywy młodych mieszkańców miasta. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Daria Sudomir.

Koncert zespołu T.Love

Dzień wybuchu Powstania Warszawskiego przed budynkiem MIIWŚ zakończy koncert zespołu T.Love. Wybór artysty reprezentującego pokolenie wielu przełomów, obecnego na polskiej scenie muzycznej od przeszło 40 lat, nie jest przypadkowy – zarówno teksty piosenek, jak i sama postawa muzyków, w tym przede wszystkim odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Muńka Staszczyka, nawiązują do nigdy niegasnącej siły polskiego patriotyzmu. W repertuarze znajdą się takie piosenki jak „Autobusy i tramwaje", „Potrzebuję wczoraj", „I Love You" oraz „Warszawa". Tych utworów będzie można wysłuchać wieczorem, 1 sierpnia o godzinie 20 na scenie plenerowej na placu Władysława Bartoszewskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama