Turniej jest wieloetapowy, a uczestniczą w nim drużyny znakomitych młodych fizyczek i fizyków z wielu krajów świata. Do tegorocznego „Physics World Cup” w Budapeszcie zakwalifikowane zostały zwycięskie w finałach krajowych drużyny z 38 krajów, w tym czteroosobowa drużyna z Polski (Klub Naukowy Fenix) w składzie: Antoni Kujawski, Zofia Lamęcka, Maksymilian Ogiela i Paweł Ptaszek (Team Leader: Jan Turczynowicz).
Zofia Lamęcka jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (III klasa akademicka matematyczno-fizyczna w roku 2023/24). W minionym roku szkolnym m.in. zdobyła tytuł finalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej (zawody finałowe w Chorzowie) oraz uzyskała awans do części doświadczalnej zawodów okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej.
Uczestnicy Turnieju cały rok pracowali nad rozwiązaniem 17 problemów naukowych przygotowanych przez organizatorów. Zadaniem uczestników było, na gruncie fizyki, zaproponowanie modelu teoretycznego oraz sprawdzenie teorii poprzez przeprowadzenie odpowiednich eksperymentów w odniesieniu do tych problemów. I tak, w tym roku próbowali bezdotykowo zmierzyć przewodność metalowego cylindra oraz projektowali układ do pomiaru jak najmniejszego ładunku elektrycznego. Badali także od czego zależy szybkość pękania błony mydlanej oraz to jak zwija się papier położony na powierzchni wody. Turniej ma formę debat naukowych. Zadaniem referenta (z danej drużyny) jest zaprezentowanie rozwiązania postawionego problemu. Oponent (z drużyny przeciwnej) wybiera prezentowany problem i próbuje znaleźć luki w jego rozwiązaniu, a niezależny recenzent podsumowuje dyskusję.
Po pięciu dniach emocjonujących potyczek Polacy wygrali wszystkie walki w eliminacjach i zakwalifikowali się do finału International Young Physicists' Tournament i tym samym zdobyli złote medale „Physics World Cup”. W finale polska drużyna zmierzyła się z drużynami Ukrainy, Tajwanu i Singapuru. Drugie miejsce zdobył zespół z Ukrainy, a zwycięzcami w tym roku zostali młodzi fizycy z Singapuru.
Sukces polskiej reprezentacji był możliwy dzięki wsparciu licznych instytucji w tym: Caladan, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytutu Fizyki PAN, Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz projektowi Ochota na Naukę.
Napisz komentarz
Komentarze