Nastoletnia mistrzyni świata w rolkarstwie figurowym z Redy

16-letnia mieszkanka Redy Natalia Wiatroszak zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w rolkarstwie figurowym we Włoszech.
Natalia Wiatroszak

Autor: Polski Związek Sportów Wrotkarskich

Natalia Wiatroszak 15 lipca obchodziła swoje 16. urodziny. W ramach prezentu otrzymała oficjalne gratulacje sportowych sukcesów od Burmistrza Redy Mateusza Richerta. Jej spotkanie z burmistrzem miało miejsce na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Reda. Nastolatka wywalczyła tytuł Mistrzyni Świata na Mistrzostwach Świata rolkarstwa figurowego odbywających się na początku lipca we włoskim Fasano.

Natalia Wiatroszak to utalentowana łyżwiarka i rolkarka figurowa pochodząca z Redy, w której mieszka od urodzenia. Jest absolwentką SP nr 35 w Gdańsku, a obecnie uczy się w drugiej klasie Sopockiej Akademii Tenisowej. Swoją pasję do łyżwiarstwa figurowego odkryła już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. To właśnie wtedy rozpoczęła swoją przygodę z tą dyscypliną a jej trenerem został Mirosław Gabryś. Natalia już jako ośmiolatka występowała w roli zawodniczki GKS Stoczniowiec Gdańsk i do dzisiaj reprezentuje Gdański klub jako solistka. Jej łyżwiarskim ambicjom przeszkodził dostęp do lodu więc w trzeciej klasie szkoły podstawowej Natalia zainteresowała się figurową jazdą na rolkach. Dołączyła do klubu KJF Spin on Rolls z Rumi i rozpoczęła swoją karierę rolkarki. Nad jej rozwojem w tej dyscyplinie czuwała trenerka Monika Jędrzejewska. Warto dodać, że Natalia Wiatroszak nie zrezygnowała z łyżwiarstwa i trenowała je równocześnie z jazdą na rolkach.

Ówczesna mała popularność rolkarstwa figurowego w Polsce znacząco utrudniła Natalii rozwinięcie skrzydeł. W naszym kraju nie odbywały się żadne zawody w tej dyscyplinie więc miejsca do rywalizacji musiała szukać poza nim. Na swoje pierwsze zawody w lipcu 2017 roku udała się do włoskiego Dolo w okolicach Wenecji. Jej debiut za granicą udowodnił duże umiejętności spotowczyni ponieważ zajęła aż ósme miejsce. Od tego czasu Natalia regularnie rywalizuje na zawodach międzynarodowych w Dolo, Cork, Tuluzie, Fasano, czy Paryżu. Z roku na rok pnie się coraz wyżej w rankingach i wygrywa kolejne konkursy.

Możliwość wystąpienia w pierwszych zawodach organizowanych w Polsce pojawiła się w 2019. Natalia Wiatroszak wykorzystała te szansę aby zdobyć pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Mając zaledwie trzynaście lat (był to wiek wyznaczający regulaminową dolną granicę uczestnictwa w wydarzeniu) Natalia przystąpiła do walki z dużo starszymi Juniorkami i w Mistrzostwach Polski zdobyła swój pierwszy Tytuł Mistrza Polski Juniorów – którego nie oddała do dziś.

W roku 2022 Polski Związek Sportów Wrotkarskich utworzył Kadrę Narodową w rolkarstwie figurowym, w której od założenia znalazło się miejsce dla Natalii. Był to dopiero początek podboju międzynarodowych imprez przez polskich rolkarzy. W tym samym roku Word Skate zaprosił zawodników z Polski na Mistrzostwa Europy w Andorze. Natalia Wiatroszak weszła w skład reprezentacji i już w swoim debiucie na tym wydarzeniu zdobyła czwarte miejsce. W następnym roku poprawiła swój wynik i na Mistrzostwach Europy w Ponte di Legno otrzymała brązowy medal.

Na zawodach w organizowanych przez WIFSA (World Inline Figure Skating Association) World Open w Tuluzie w 2022 roku Natalia zwyciężyła w kategorii Juniorek. Wygraną powtórzyła w 2023 w Paryżu. Jej pasmo sukcesów nie zostało przerwane i w obecnym roku zajęła pierwsze miejsce w WIFSA World Open and World Championship we włoskim Fasano, zdobywając tytuł Mistrzyni Świata. Zawody WIFSA World Open to jedna z największych imprez w tej dyscyplinie na świecie. W obecnej 13stej edycji (4-7 lipca, Fasano, Włochy) wzięło udział ponad 400 zawodników z kilkunastu krajów.

– Nasze zawodniczki z klubów MKS Trójka Toruń, KJF Spin on Rolls Rumia (klub Natalii) oraz KJF Butterfly Kraków zajęły bardzo wysokie miejsca w 1-szej dywizji Elite w konkurencji solistek, co cieszy szczególnie, gdyż z roku na rok rośnie konkurencja i liczba zawodniczek wystawianych w 1-szej dywizji – czytamy na facebookowym profilu Polskiego Związeku Sportów Wrotkarskich.

Utalentowana rolkarka figurowa nie osiada jednak na laurach. 21 lipca Natalia Wiatroszak wystartowała na Mistrzostwach Europy organizowanych przez World Skate. Została też powołana do World Skate Games 2024, które mają odbyć się we wrześniu. Jest to wielkie wyróżnienie, ponieważ wystąpi tam jako jedyna z juniorek i jedna z dwóch polskich zawodniczek.

Równolegle z odnoszonymi w rolkarstwie figurowym sukcesami, Natalia szlifuje swoje umiejętności łyżwiarskie. W sezonie zimowym trenuje od pięciu do ośmiu razy tygodniowo i rywalizuje z najlepszymi łyżwiarkami z Polski.