Na polskim niebie w niedzielę, 21 lipca widoczne będzie spektakularne zjawisko, czyli pełnia Koźlego Księżyca. Osiągnie swoje apogeum o godz. 12:31. Koźli Księżyc będzie się wydawał wówczas o wiele większy niż zazwyczaj i niemal... wiszący nad ziemią.
Koźli Księżyc 2024. Niezwykły spektakl na niebie
Skąd Koźli Księżyc? Według National Geographic, nazwa tej lipcowej pełni nawiązuje do kozłów – samców sarny. Co roku te zwierzęta zrzucają swoje poroże, które zaczyna odrastać właśnie w tym miesiącu. Inaczej tę pełnię określa się również jako Burzowy Księżyc, ponieważ w czasie letnich upałów często występują gwałtowne wyładowania atmosferyczne.
Pełnie księżyca 2024. Kiedy spoglądać w niebo?
Za nami w 2024 roku już sześć pełni Księżyca:
- Wilcza,
- Śnieżna,
- Robacza,
- Różowa,
- Kwiatowa
- oraz Truskawkowa.
55 lat temu pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu
Co ciekawe, pełnia Koźlego Księżyca zaczyna się dokładnie w dniu, kiedy 55 lat temu pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. 20 lipca 1969 roku lądownik Apollo 11 z astronautami Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem wylądował na Księżycu. Był to pierwszy spektakularny sukces Stanów Zjednoczonych w trwającym od połowy XX wieku kosmicznym wyścigu z ZSRR. Tego dnia cały świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia w kosmosie.
Teraz pozostaje nam obserwowanie Koźlego Księżyca.
Napisz komentarz
Komentarze