Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

„Kajko i Kokosz”. Rysownicy kilku pokoleń w hołdzie dla Janusza Christy

W GCH Manhattan we Wrzeszczu trwa rozpoczęty w piątek, 19 lipca Festiwal „Kajko i Kokosz zapraszają”. Imprezę zorganizowano z okazji 90. rocznicy urodzin jednego z najważniejszych autorów w historii polskiego komiksu Janusza Christy (1934-2008).
Festiwal „Kajko i Kokosz zapraszają”, GCH Manhattan, Gdańsk 2024
Festiwal „Kajko i Kokosz zapraszają” zorganizowano z okazji 90. rocznicy urodzin Janusza Christy

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Gościem specjalnym festiwalu w sobotę, 20 lipca będzie Kari Korhonen – fiński autor komiksów o Kaczorze Donaldzie, postaci, której 90-lecie także obchodzimy w tym roku. 

Festiwal „Kajko i Kokosz zapraszają” w GCH Manhattan

Podczas festiwalu fani Janusza Christy mogą wziąć udział w warsztatach komiksowych, spotkaniach autorskich, kupić stare i najnowsze wydania komiksów Janusza Christy, w tym „Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Wydanie urodzinowe!”

O specjalnym albumie „Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Wydanie urodzinowe” opowiedział w piątek, 19 lipca przybyłym Tomasz Kołodziejczak, pomysłodawca projektu.

Festiwal „Kajko i Kokosz zapraszają”, GCH Manhattan, Gdańsk 2024

– To projekt, który przygotowaliśmy na 90. rocznicę urodzin Janusza Christy. Podstawą jest jego 35-stronicowy, jeden z najpopularniejszych albumów – „Szkoła latania”. Poprosiliśmy 35 polskich rysowników, by każdy z nich narysował jedną stronę z oryginału po swojemu, w swoim stylu, nie podrabiając kreski Mistrza. Warunkiem było zachowanie klasycznej fabuły i dialogów. Dodatkowo zaprosiliśmy jeszcze kilku twórców do narysowania okładki czy strony tytułowej, oraz własnych wersji okładek kilku innych albumów. Łącznie przy tym projekcie pracowało 47 polskich rysowników różnych pokoleń – mówił Tomasz Kołodziejczak.

Fani Janusza Christy dzielą się na dwie grupy. Jedni chcieliby, żeby jego komiksy były kontynuowane, wydawane w nowych edycjach, a są też tacy, którzy uważają, że nic więcej nie powinno się z tymi komiksami dziać po tym, co Janusz Christa narysował. Jako fan komiksów uważam, że postaci komiksowe powinny żyć, nawet po śmierci twórcy, pod warunkiem, że wydawca i kontynuatorzy starają się zadbać o to, żeby oddawały ducha pierwotnej twórczości. Nasz projekt jest jeszcze czymś innym. To hołd, prezent urodzinowy, który jako wydawnictwo zrobiliśmy dla Janusza, fanów i rysowników.

Tomasz Kołodziejczak / pomysłodawca projektu

W programie drugiego dnia festiwalu, w sobotę, 20 lipca, jeszcze m.in. warsztaty:

  • „Kaczor Donald nie jest trudny”
  • „Jak pisać scenariusz”
  • spotkanie „Czy śmierć to dobry temat na komiks dla dzieci?” 
  • oraz „30 lat pisma Kaczor Donald”
  • Na finał (godz. 16:30-18:00) – gość specjalny: Kari Korhonen – spotkanie prowadzi Radosław Koch.

Szczegóły: facebook.com/events/KajkoiKokoszfestiwal.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama