Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szykujmy się na Festiwal Cudów, czyli… 764. edycja Jarmarku św. Dominika

Jarmark św. Dominika to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych imprez plenerowych handlowo-rozrywkowych, którą gdańszczanie mają we krwi, a turyści w pamięci, że być nad morzem i nie pojawić się na jarmarku to turystyczny grzech. Tegoroczna edycja rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia.

Jarmark św. Dominika od 27 lipca do 18 sierpnia

Tym razem Festiwal Cudów, czyli 764. Jarmark św. Dominika, wystartuje w Gdańsku 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Na ulicach Głównego Miasta rozgości się 613 kupców, którzy będą nas kusić nowościami i starociami.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas konferencji prasowej przypominała, że Jarmark św. Dominika to wielowiekowa tradycja jarmarków odpustowych.

- Natomiast my w Gdańsku, widząc to, co dzieje się we współczesnym świecie, staramy się dostosowywać ją tak, żeby była atrakcyjna dla mieszkańców naszego miasta oraz licznych gości z Polski i ze świata. Ubiegłoroczny Jarmark św. Dominika odwiedziło ponad milion osób. To wspaniały wynik! - podsumowała.

W tym roku 700 stoisk

Dziś już wiemy, że tegoroczny Jarmark św. Dominika to 700 stoisk. Niemal jedną czwartą z ponad 600 wystawców stanowią przedsiębiorcy z Gdańska - dzięki czemu Jarmark jest elementem pobudzającym nasze gdańskie, pomorskie i polskie życie gospodarcze. 

- Jednak to nie tylko święto handlu. To także wydarzenie społeczne. To tu od lat, w ramach takich wydarzeń jak Przystanek Równość, czy Strefa dla Dzieci, można poznać naszą gdańską kulturę czy gospodarkę. Tu mówi się o ważnych społecznie sprawach. To wszystko powstaje w partnerstwie z naszymi radami, chociażby z Młodzieżową Radą Miasta czy z Gdańską Radą Seniorów
Aleksandra Dulkiewicz

Obok 210 handlarzy z Pomorza, w tym 130 z Gdańska, pojawią się goście z innych regionów Polski i świata, m.in. z: Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Włoch

Już od pierwszego dnia Jarmarku św. Dominika na Skwerze Świętopełka działać będzie Strefa Miast i Regionów. To przestrzeń, w której zaprezentują się regiony i miasta, zapraszając turystów i mieszkańców Pomorza do ich odwiedzenia. Gospodarzami Strefy będą m.in województwa: pomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie czy Stowarzyszenie Żuławy oraz Cypr.

Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego stwierdził, że tradycją samorządu regionalnego jest promowanie podczas Jarmarku św. Dominika naszej marki - uliczki Pomorskiej, gdzie można zapoznać się z kunsztem rodzimych rzemieślników i skosztować przepysznych wyrobów. 

Z kolei Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, mówił, że Jarmark to nie tylko strefy handlowe i gastronomiczne, ale także bogaty, festiwalowy program dzienny. 

- Staramy się z każdą edycją dostarczać nowych, ciekawych doznań i atrakcji. To, co jest ważne i też z tego jesteśmy dumni, to kultura. Bardzo stawiamy na jej poziom. To nie znaczy, że mają być wielkie, głośne koncerty, bo nie chcemy uciążliwości dla gdańszczan, ale z drugiej strony chcemy dotykać prawdziwej kultury. 

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Chcemy także, żeby Jarmark św. Dominika to był festiwal, żebyśmy wszyscy mieli tutaj do czynienia z cudami, które zawsze towarzyszyły Jarmarkowi historycznie, ale także, żebyśmy wszyscy posiadali radość i przyjemność przebywania w tych pięknych, cudownych miejscach Śródmieścia – konkludował prezes MTG.

Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej zauważył natomiast, że Jarmark św. Dominika jest naszą kotwicą promocyjną, pozwalająca zaistnieć na turystycznej mapie Europy i świata. 

- Milion osób, które odwiedziło Gdańsk latem ubiegłego roku to miks lokalnej społeczności i turystów. Dzięki jarmarkowi dajemy się poznać. Pokazujemy to, co lokalne, pomorskie, gdańskie i dzięki temu budujemy autentyczność. Możemy wychodzić do świata, pokazując Gdańsk jako miejsce, gdzie nie tylko dobrze się mieszka, ale też świetnie spędza się czas i można spróbować wspaniałej kuchni – stwierdził.

PRZECZYTAJ TEŻ Darmowy parking w Sopocie. Można zostawić auto nawet na tydzień

Na Festiwalu Cudów pojawi się pięć przystanków.

Festiwal Cudów: Przystanek Retro 

Antyki czy przedmioty z „duszą” są magnesem nie tylko na tych, którzy chcą kupić unikatowe rzeczy. Popularność strefy sprawiła, że w tym roku zyska nową część. Będzie to Przystanek Retro, gdzie będą prowadzone profesjonalne licytacje cennych przedmiotów

Planowany jest również cykl „Z życia kolekcjonera”. W nim zawarte będą wywiady z gwiazdami programu „Łowcy Skarbów”. Warto zwrócić uwagę również na „Poradnik Młodego Kolekcjonera”, dzięki któremu dowiemy się m.in., jak odróżnić cenną zdobycz od bubla oraz jak dbać o swoje skarby poprzez renowację i konserwację. 

Strefa kolekcjonera oraz Przystanek Retro znajdą się przy ul. Długie Ogrody.

Festiwal Cudów: Przystanek Smaków

Strefę kuchni odnajdziemy na Przystanku Smaków przy Skwerze Świętopełka. Tutaj odwiedzający będą mieli okazję posmakować różnych kuchni świata. Funkcjonowanie tej strefy wzbogaci m.in.: prezentacja regionu, zabawy, degustacje, występy artystyczne. Tutaj odwiedzający znajdą również fascynujący świat Mirror Cube - mobilnych pawilonów, które przenoszą w zaczarowany świat sztuki i rozrywki.

Festiwal Cudów: Przystanek Przygoda z AmberSky

Będzie też Przystanek Przygoda z AmberSky – idealne miejsce do zabawy, inspiracji i nauki dla całych rodzin. Po raz pierwszy w tym roku zyskał sponsora tytularnego Koło Widokowe AmberSky. Dni z tańcem, ciekawymi animacjami, sportem czy nauką – trwać będą od poniedziałku do niedzieli. A do tego Strefa Stałych Atrakcji: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefa relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką, domek z symulatorem VR oraz koło widokowe AmberSky i Gdańska Karuzela.

Festiwal Cudów: Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami

Ciekawą ofertę będzie można znaleźć na Przystanku Port Gdańsk Pod Żaglami na Ołowiance. To tu w trakcie tygodnia będą odbywać się m.in. cykliczne koncerty jazzowe, seanse w kinie pod chmurką. Tutaj też znajdziemy Koło Widokowe AmberSky oraz nowość tegorocznego jarmarku – spinning coaster. Przechodniów tradycyjnie zaczepiać będzie Gdański Bówke.

Festiwal Cudów: Przystanek Równość

Przystanek Równość przy ulicy Rajskiej stanie się miejscem, w którym podczas letniego odpoczynku będzie można porozmawiać o rzeczach ważnych, jak: tolerancja, otwartość, wolność oraz zacierać różnice pokoleniowe i kulturowe. To także zabawa, integracja i nauka. Będzie różnorodnie – operetka przeplatająca się z karaoke, a warsztaty dla młodzieży z zajęciami dla seniorów w Zielonym Saloniku. 

PRZECZYTAJ TEŻ Pomorska Ekonomia Społeczna zaprasza na 764. Jarmark św. Dominika

A w czwartki, po raz pierwszy w historii Jarmarku odbędzie się konkurs Jarmarkowa Kuźnia Talentów, podczas którego zdolni wokaliści będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na scenie z zespołem muzycznym. Tutaj także zagramy w wielkoformatową grę Spy Guy Pomorskie, która powstała przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jarmarkowe święta

Podczas Jarmarku św. Dominika będą obchodzone święta: Równości, Rzemiosła, Ekonomii Społecznej czy Wolontariatu. Jedną z części Jarmarku stanie się jubileuszowy 30. Międzynarodowy Bieg św. Dominika.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Na tegorocznym Jarmarku zadebiutuje także konkurs gastronomiczny Grand Prix Dobre Jadło. Wystawcy Jarmarku staną do walki o prestiżową nagrodę. Profesjonalne jury, złożone z doświadczonych kucharzy jak Andrzej Polan czy Sebastian Cichy będzie brać pod lupę nie tylko smak, ale także historię dania i jego estetyczny wygląd. To wyjątkowa okazja, by poznać najbardziej kreatywne i wykwintne smaki, jakie oferuje kuchnia regionalna.

Stałymi i niezwykle popularnymi punktami są oczywiście: Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika – 27 lipca, godz. 12.00 przed Dworem Artusa, która nie tylko zostanie zwieńczona paradą, ale również otwarciem każdego z przystanków, a także Ceremonia Zakończenia wydarzenia – 18 sierpnia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama