Ponad sześćset lat temu ciągnące spod Grunwaldu zwycięskie wojska podeszły pod Malbork. Trudno było sobie wyobrazić, by nie podjęto próby zdobycia najważniejszego zamku w państwie zakonnym. Z drugiej strony trudno się dziwić, że oblężenie zakończyło się fiaskiem. Malborska twierdza w tamtej epoce mogła przejść w inne ręce po bardzo długim oblężeniu, zdradzie kogoś z załogi lub przejściu na stronę oblegających. Warto przypomnieć, że ostatecznie zamek po latach wykupiono od czeskich zaciężnych.
Wspomnienie oblężenia Malborka jest jednak od wielu lat okazją do widowiskowej inscenizacji, która niezmiennie przyciąga uwagę wielu osób. Miejsca na widowni przy Wałach von Plauena (notabene to Heinrich von Plauen dowodził w 1410 roku obroną zamku) są zawsze w komplecie wykupione.
Oblężenie Malborka. Program
- Inscenizacje odbędą się w piątek 19 i w sobotę 20 lipca o godzinie 22.
Co prócz tego? Całe mnóstwo atrakcji. Od piątku do niedzieli włącznie trwać będzie Jarmark Rzemiosła Średniowiecznego – co istotne, podzielony na dwie części, na Międzymurzu zamkowym oraz przy Wałach von Plauena. Urozmaicona Strefa Średniowieczna, w niej zaś warsztaty kaligrafii, średniowieczny warsztat budowlany, warsztaty układania mozaiki, obóz wielkiego mistrza, pokazy etiudy, warsztaty muzyczne, garncarskie i kowalskie. Odbędą się też pokazy machin oblężniczych, turnieje łucznicze i kusznicze, pokazy ptaków drapieżnych, nawet wyścigi smoczych łodzi.
Ponieważ nie wszystkich może interesować inscenizacja oblężenia, Muzeum Zamkowe przygotowało nowość – nocne zwiedzanie warowni pod hasłem „Rycerska przygoda na Zamku”. Rozpoczynać się będzie w piątek i sobotę o 19.30. Jak co roku organizowane będą walki piesze i salwy artyleryjskie.
Co istotne – wprowadzono opłaty za wstęp do strefy średniowiecznej na Międzymurzu. Płatność tylko kartą przy wejściu do strefy.
Napisz komentarz
Komentarze