Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zbliża się kolejna Szarża pod Krojantami. W tym roku przypada 1 września

Raz na siedem lat inscenizacja Szarży pod Krojantami odbywa się dokładnie w rocznicę historycznej potyczki ułanów z 18. Pułku Ułanów Pomorskich z niemieckim najeźdźcą, a więc 1 września. Tak będzie właśnie w tym roku. Znany jest już plan zarówno części patriotyczno-religijnej, jak i tej plenerowej na polu słynnej szarży, która cieszy się wielką popularnością. Co roku uczestniczy w niej ok. 20 tysięcy osób.
Szarża pod Krojantami 2023
Szarża pod Krojantami 2023

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

W tym roku przypada 85. rocznica boju, jaki stoczyli na polach pod Krojantami kawalerzyści z 18. Pułku Ułanów Pomorskich, wchodzącego w skład Armii „Pomorze”, z żołnierzami niemieckimi, którzy wkroczyli 1 września na terytorium Polski. Była to pierwsza polska szarża kawaleryjska podczas wojny w 1939 roku. Ułani wykonali swoje zadanie – rozpoznali i spowolnili działania wroga, pozwalając m.in. na wycofanie się polskiej piechocie – ale, niestety, zapłacili za to wysoką cenę. Pod Krojantami zginęło ok. 25 żołnierzy, a dwa razy więcej zostało rannych. Jako pierwszy zginął dowódca pułku płk Kazimierz Mastalerz. Kilka dni później pułk przestał istnieć.

Szarża pod Krojantami już 1 września. Program 

Na pamiątkę tamtych wydarzeń od wielu już lat w pierwszą niedzielę września organizowana jest inscenizacja słynnej szarży. W tym roku przypadnie ona 1 września – dokładnie tego zdarza się to raz na siedem lat. Warto podkreślić, że to największa impreza organizowana w powiecie chojnickim i jego okolicach.

Szarża pod Krojantami (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)
  • Uroczystości pod Krojantami rozpoczną się o godz. 11.00 apelem poległych i salwą honorową, a także składaniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem 18. Pułku Ułanów Pomorskich przy drodze krajowej 22. 
  • O godz. 12.15 rozpocznie się msza święta polowa, a po niej przewidziano uroczystą defiladę kawalerii na pole szarży. 
  • Tam o godz. 13.30 rozpocznie się cześć plenerowa.

Będą pokaz statyczny sprzętu Wojska Polskiego oraz biwak historyczny „Wojsko Polskie 1914-2024”. A na polu szarży prezentować będą się bryczki, powozy konne i kluby jeździeckie.

  • Na godz. 14.00 zaplanowano pokaz taktyczny kawalerii, 
  • na godz. 14.30 prezentację wyszkolenia bojowego zwiadowców 9. Pułku Rozpoznawczego (współcześni Ułani Zaniemeńscy), 
  • a o godz. 15.30 będzie okazja podziwiać musztrę szwadronu kawalerii złożoną ze 120 koni.
  • Główna inscenizacja Szarży pod Krojantami rozpocznie się o godz. 16.00 i potrwa ok. 20 minut. 

W tym roku ponownie patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda

Ile kosztuje organizacja Szarży pod Krojantami?

Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański przyznaje, że te uroczystości są hołdem poległym w Krojantach ułanom i żołnierzom. Koszt organizacji całego widowiska to ok. 440 tys. zł.

– W pewnym momencie troszkę pesymistycznie podchodziliśmy do wydatkowania 100 tys. zł z budżetu gminy Chojnice na tę uroczystość. Nie dlatego, że nie mamy takich środków, ale ze względu na inne potrzeby gminy. Jednak zapał wielu ludzi, chociażby z Fundacji Szarża pod Krojantami czy Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi, oraz duże zaangażowanie Wojska Polskiego spowodowały, że ta wielka i ważna dla nas impreza odbędzie się łącznie z inscenizacją szarży. W przeciwnym przypadku, uroczystości ograniczylibyśmy do części patriotyczno-religijnej i skromnego poczęstunku w szkole – mówi wójt Zbigniew Szczepański

W tym roku organizację Szarży pod Krojantami wsparli m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego czy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Szarża pod Krojantami (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama