Co roku udekorowane jednostki z: Pucka, Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu, gromadzą rybaków, mieszkańców oraz turystów, którzy wspólnie uczestniczą w Morskiej Pielgrzymce Rybackiej.
Puck: Po raz kolejny odbyła się Morska Pielgrzymka Rybacka
Jak w sobotę, 29 czerwca zauważyła Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka z roku na rok w pielgrzymce bierze udział coraz mniej łodzi rybackich.
– Za to wzrasta liczba łodzi turystycznych – podkreśliła burmistrz Pucka. – Nie zmienia to religijnego charakteru pielgrzymki. Zauważam jednak, że rośnie grono osób, dla których jest ona po prostu atrakcją turystyczną. Cieszy mnie, że wciąż bardzo wielu turystów przybywa do naszego miasta na to unikatowe święto ludzi morza – dodała Hanna Pruchniewska.
Tradycyjnie w połowie drogi odbyło się nabożeństwo na wodzie, któremu przewodniczył ksiądz Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.
Morska Pielgrzymka Rybacka. Wielowiekowa tradycja
Tradycja Morskiej Pielgrzymki Rybackiej sięga 1217 roku, kiedy to Puck otrzymał przywilej organizowania jarmarków w dzień patronów parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego, nie mając wówczas dostępu do dróg lądowych, ruszali na targi łodziami.
Zwyczaj ten zaczął zanikać po uruchomieniu linii kolejowej z Pucka do Helu w 1922 roku. Tradycję tę reaktywowano w 1981 roku. Od tego czasu rybacy pielgrzymują co roku, przyciągając licznych uczestników.
Napisz komentarz
Komentarze