Jak relacjonują funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej to ich kolegów z Oddziału Celnego Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo zainteresowała zawartość bagażu, która podczas prześwietlenia wskazywała na przedmioty pochodzenia naturalnego. Okazało się, że wewnątrz walizki należącej do nowożeńców wracających z podróży poślubnej z Bali, znaleziono osiem sztuk szkieletów koralowców chronionych Konwencją Waszyngtońską CITES. Tymczasem przywóz z tzw. krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z UE przedmiotów i organizmów objętych CITES dozwolony jest jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.
– Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat – wskazuje podkom. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
I, odnosząc się do suwenirów znalezionych w walizce z Bali, dodaje: – Podróżni oświadczyli, że okazy znaleźli na plaży i zabrali je na pamiątkę. Niestety w związku z nieokazaniem wymaganego przepisami prawa zezwolenia na przywóz oraz świadectwa pochodzenia podróżni naruszyli przepisy ustawy o ochronie przyrody.
Jak tłumaczą kontrolerzy KAS, na razie szkielety koralowców zatrzymano do dalszego postępowania wyjaśniającego.
Napisz komentarz
Komentarze