Również latem w Gdańsku prowadzone są intensywne działania pomocowe na rzecz osób w bezdomności oraz dla osób proszących o datki. MOPR zapewnia, że wsparcie proponują potrzebującym: pracowniczki i pracownicy socjalni oraz streetworkerzy. Ich działania wspierać mają funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, a pomocy udzielają organizacje pozarządowe, zaangażowane na rzecz potrzebujących.
CZYTAJ TEŻ: W Sopocie apelują, by mądrze pomagać potrzebującym
Osoba w bezdomności może skorzystać m.in. ze:
- schronienia,
- pomocy finansowej,
- żywnościowej,
- rzeczowej,
- specjalistycznej - psychologicznej i prawnej,
- aktywizującej społecznie,
- higieniczno-sanitarnej.
Proponowane wsparcie jest adekwatne do sytuacji potrzebującej osoby, jednak to ona zdecyduje, czy je przyjmie – zapewnia MOPR.
- To ważne, aby nie być obojętnym na potrzeby drugiego człowieka - mówi Robert Klimczak, kierownik Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku. - Zgłoszenie do służb pomocowych może uratować życie i zdrowie ludzkie. Dlatego sprawdzamy każdy sygnał, który przekazują nam mieszkanki, mieszkańcy. To współdziałanie, społeczna empatia są cenne także podczas wakacji. Mamy pełne ręce pracy i ogromną satysfakcję, jeśli uda się komuś realnie pomóc - dodaje.
Gdzie zgłaszać osoby bezdomne?
- Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy MOPR),
- Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,
- Policji pod nr tel.112 (zwłaszcza w przypadkach interwencyjnych).
Widzisz bezdomnego? Zgłoś to w aplikacji
O lokalizacji potrzebujących można też powiadomić streetworkerów w mieście, posługując się aplikacją Arrels. Jest ona bezpłatna i można ją uaktywnić np. w smartfonie. Dzięki sygnałowi streetworker m.in. łatwiej dotrze z ofertą pomocy do osoby w bezdomności. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.
Pobierz bezpłatnie aplikacją Arrels:
Napisz komentarz
Komentarze