- Pomysł na Bursztynową Klëkę urodził się w 2023 roku – przyznaje prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński. - Uznaliśmy, że musi być jakaś wyrazista forma wyróżnienia dla tych działaczy samorządowych, wójtów burmistrzów, prezydentów czy radnych wszystkich szczebli, która byłaby formą uznania dla ich zaangażowania w podtrzymywanie tego, co nam jest najbliższe, czyli kaszubszczyzny, działań, które są związane ze szczególną troską o edukację kaszubską, o utwory kaszubskie, zespoły itd. Nie było takiego wyróżnienia dotychczas.
Andrzej Lemańczyk przez trzy kadencje – od grudnia 2010 r. do końca kwietnia br. sprawował funkcję wójta gminy Lipnica. Przez cztery kadencje był również prezesem oddziału ZKP w Lipnicy.
Zainicjował nauczanie języka kaszubskiego w gminie, jeszcze przed rokiem 2000 w szkole, w której pracował, prowadził zajęcia regionalne, przygotowywał uczniów do konkursów recytatorskich i wokalnych. Po kwalifikacji w 20201 r. został nauczycielem języka kaszubskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Bursztynowa Klëka. W czyje ręce trafi w tym roku?
Wprowadził dwujęzyczne tablice miejscowości na terenie gminy i kaszubskie witacze. Zachęcał do określania swojej przynależności w zakresie struktury narodowo-etnicznej oraz kaszubskiego jako języka kontaktów domowych, co mogło mieć wpływ na wyniki spisów powszechnych, w których w 2021 r. w gm. Lipnica 71,92% ogółu mieszkańców zadeklarowało się jako Kaszubi.
Był też organizatorem widowiska plenerowego „Odsiecz Wiedeńska” w Brzeźnie Szlacheckim. Jest organizatorem lub współorganizatorem wielu innych imprez: Kaszubskiego Festiwalu Polskich i Światowych Przebojów, Konkursu Gawędziarskiego im. Józefa Bruskiego, Kaszubskiej Biesiady, warsztatów haftu czepcowego. Przez całe swoje życie manifestuje tożsamość kaszubską.
Napisz komentarz
Komentarze