Do wiceprezydentów Oktawii Gorzeńskiej i Bartłomieja Austena dołączył trzeci zastępca prezydentki Gdyni Aleksandry Kosiorek - Tomasz Augustyniak. Odpowiedzialny za sport, sprawy społeczne i ochronę zdrowia nowy wiceprezydent złożył we wtorek, 18 czerwca uroczyste ślubowanie.
Tomasz Augustyniak oficjalnie trzecim wiceprezydentem Gdyni
- Czekaliśmy bardzo cierpliwie. Powiem tak – pracy jest dużo. Dzisiaj wręczam zakres obowiązków - tak Aleksandra Kosiorek przywitała swojego kolejnego zastępcę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tomasz Augustyniak będzie zastępcą prezydenta Gdyni. Zajmie się sprawami społecznymi
- Będzie racjonalnie – bez rewolucji, uprzedzeń i w dialogu z wszystkimi zainteresowanymi - zapowiedział Tomasz Augustyniak. - W kontekście spraw społecznych oraz zdrowia Gdynia od lat realizuje bardzo zwartą i konsekwentną politykę. W moim odczuciu te obszary to niewątpliwie jedna z mocniejszych stron naszego samorządu na przestrzeni ostatnich lat. Jednak należy tę politykę intensywniej dostosowywać do zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Mam tutaj na myśli przede wszystkim demografię, zmniejszającą się liczbę mieszkańców czy potrzebę przyciągania nowych osób chcących zamieszkać w Gdyni. Potrzeby zdrowotne gdynian – szczególnie w zakresie, jaki mieści się w kompetencjach gminy – na przestrzeni ostatnich kilku lat istotnie się zmieniają. Ponadto plan działania na najbliższy czas musi oddawać wolę mieszkańców wyartykułowaną w trakcie ostatnich wyborów samorządowych. Mieszkańcy Gdyni wskazali bardzo dobitnie, czego oczekują od władz ich miasta. A oczekują optymalizacji i zwiększenia efektywności struktur Urzędu Miasta i instytucji miejskich, większej otwartości, dialogu i transparentności. Bardzo wyraźne są także oczekiwania faktycznego, a nie tylko deklarowanego rozwoju narzędzi partycypacyjnych.
Tomasz Augustyniak mówi o sobie, że jest urzędnikiem, osobą apolityczną w swoich działaniach. Ukończył Szkołę Podstawową nr 8 oraz Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, skończył studium doktoranckie w zakresie prawa, podyplomowe studia z zakresu zarządzania i prawa w ochronie zdrowia, higieny i epidemiologii oraz prawa pracy. Uzyskał też dyplomy ukończenia studiów Master of Bussines Administration in Healthcare Management Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu oraz Executive MBA z zarządzania w ochronie zdrowia, które organizowały Collegium Prometricum oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie.
W najtrudniejszych latach pandemii, do 2021 r., był pomorskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Odwołano go po tym, jak nie wyraził zgody na zwolnienie szefa słupskiego sanepidu i zastąpienie go byłą asystentką posła Piotra Müllera, ówczesnego rzecznika rządu. Po tym został zastępcą dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, gdzie zajmował się m.in. nadzorem właścicielskim nad podmiotami leczniczymi. Od 2022 roku jako prezes zarządu kierował Pomorskim Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie.
Prowadzi także zajęcia dydaktyczne z zagadnień prawnych, szeroko pojętej organizacji ochrony zdrowia oraz nadzoru sanitarno-epidemiologicznego we współpracy m.in. z uniwersytetami WSB Merito (dawne Wyższe Szkoły Bankowe), Wyższą Szkołą Zdrowia w Gdańsku czy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.W ostatnich latach współpracował , m.in. z Business Centre Clubem, jako ekspert z zakresu ochrony zdrowia i spraw sanitarno-epidemiologicznych oraz z Pracodawcami Pomorza, koordynując forum ochrony zdrowia.
We wcześniejszych rozmowach Koalicja Obywatelska, która ma większość w gdyńskiej Radzie Miasta deklarowała, że chce mieć dwóch swoich wiceprezydentów. Nie doszła jednak do porozumienia z Gdynskim Dialogiem i Aleksandra Kosiorek sama dokonała wyboru trójki zastępców. Miasto czeka jeszcze na czwartego wiceprezydenta.
Napisz komentarz
Komentarze