Dwa dzwony znajdowały się przed wybuchem II wojny światowej w kościele pw. Bożego Ciała, trzeci dzwon w kościele we Wocławach, dziś już nieistniejącym. W okresie II wojny światowej, kiedy władze hitlerowskie poszukiwały metali kolorowych gdzie tylko się dało, dzwony zabrano z kościelnych wież i przeznaczono do przetopienia. Wywieziono je do Hamburga, lecz szczęśliwym zrządzeniem losu zakład hutniczy został zniszczony wskutek nalotu w lipcu 1943 roku. Ocalałe dzwony nie wróciły wtedy do Gdańska, zawieszono je w luterańskim kościele św. Michała w Lubece, wybudowanym w roku 1951. Dziś ten kościół już nie służy do celów religijnych, budynek został adaptowany do innych celów.
Pozostały jednak wspomniane dzwony. Na początku marca bieżącego w roku w Berlinie zawarta została umowa między Unią Kościołów Ewangelickich oraz parafia kościoła polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku o przekazaniu trzech dzwonów do Polski. Zgodnie z ww. umową mają ponownie służyć do zwoływania wiernych na modlitwę. 17 maja przewieziono je do Gdańska, dziś nastąpiło oficjalne i uroczyste powitanie, w trakcie Zjazdu Miast Nowej Hanzy.
Trzy dzwony zostały umieszczone w Zespole Przedbramia, będą tam eksponowane co najmniej do października. W tym czasie na wieżach kościoła pw. Bożego Ciała oraz Bazyliki Mariackiej wykonane zostaną prace przygotowawcze do zawieszenia dzwonów. Przed umieszczeniem na wieżach zostaną one jeszcze poddane pracom konserwatorskim.
Znane są dane techniczne wszystkich dzwonów. Dwa z kościoła Bożego Ciała mają następującą charakterystykę.
Pierwszy dzwon, mniejszy:
- ton uderzeniowy: fis‘ – 6,
- średnica: 48 cm,
- Waga: 47 kg,
- rok odlewu: 1733.
Drugi dzwon, większy:
- ton uderzeniowy: e‘ – 5,
- średnica: 57,5 cm,
- waga: 110 kg,
- rok odlewu: 1758.
Dzwon z dawnego kościoła we Wocławach:
- ton uderzeniowy: g – 4,
- średnica: 99 cm,
- waga: 580 kg,
- rok odlewu: 1733.
Napisz komentarz
Komentarze