Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Święto Morza w Gdyni. Żaglowce, pokazy, wystawy i wiele innych

Już od 21 czerwca na Gdynian czeka wiele wrażeń. Startuje Święto Morza pełne marynistycznych atrakcji. Do Gdyni przypłynie wiele jachtów, żaglowców, ale w programie są też warsztaty modelarskie czy spacery fotograficzne.
Gdynia, Święto Morza 2024

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Święto Morza w Gdyni potrwa od 21 do 30 czerwca 2024 r. Atrakcje odbędą się w charakterystycznych gdyńskich miejscach, takich jak Skwer Kościuszki, plaża Śródmieście, Muszla na Placu Grunwaldzkim, Aleja Żeglarstwa Polskiego czy Gdyńskie Centrum Filmowe. W tym roku Święto Morza to cykl wydarzeń o marynistycznym charakterze dla mieszkańców i turystów. Przewidziano koncerty, wystawy, Jarmark Morski, Żeglarską Paradę Świętojańską, regaty, morską strefę aktywności na plaży i wiele innych atrakcji. 

Święto Morza 2024 w Gdyni. Co w programie?

Święto Morza znane także jako Dni Morza to jedno ze starszych świąt związanych z morzem obchodzonych w Polsce – pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 1932 roku. Tradycyjną datą obchodów jest 29 czerwca w dniu wspomnienia w Kościele patrona ludzi morza św. Piotra Apostoła, ale obecnie zwykle obchody Dni Morza przenoszone są na dni weekendowe.

CZYTAJ TEŻ: ORP Sokół nie zostanie udostępniony w Święto Morza

W dzień otwarcia imprezy o godz. 12:00 złożone zostaną wieńce „w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę” i będzie to oficjalny początek Święta Morza. Następnie o godz. 16:00 odbędą się pokazy ratownicze na morzu realizowane przez Urząd Morski i Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa. Na tę samą godzinę zaplanowano wystawę samochodów zabytkowych Automobilklubu Morskiego. Można będzie podziwiać samochody cywilne i sportowe z lat 70. i 80. Wystawa odbędzie się przed Muzeum Marynarki Wojennej. O 18:00 w Muzeum Miasta Gdyni goście będą mogli zobaczyć wernisaż wystawy "To nie jest magazyn". Inne atrakcje w piątek to m.in. Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, Jarmark Morski, czy Nocny Bieg Świętojański.

W kolejne dni aż do 30 czerwca na Gdynian i turystów czeka m.in. Żeglarska Parada Świętojańska, Regaty Pucharu Marynarki Wojennej i strefa foodtrucków „Cudawianki”. Z kulinarnych atrakcji organizatorzy przygotowali też Festival Street Food „Kulinarna Świętojańska”. Całość zakończy się w niedzielę, 30 czerwca w Święto Marynarki Wojennej. Finisz wydarzenia o 20. O tej porze na Scenie Letniej odbędzie się występ kabaretu „Przybora. Kabaret Metapsychiczny”. 

Historia Święta Morza

Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim. Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL. Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama