Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Europejski Latarnik Wyborczy. Ta aplikacja może pomóc w głosowaniu

Za kilka dni pójdziemy do urn, żeby zdecydować o składzie Parlamentu Europejskiego. Nie wiecie na kogo zagłosować? Z pomocą przychodzi narzędzie EU&I 2024. To nic innego, jak test preferencji politycznych oparty o nasz stosunek do postawy partii i kandydatów w kwestii konkretnych zagadnień. Nad jego przygotowaniem, czuwało 27 ekspertów ze wszystkich państw członkowskich. Test znajdziecie pod artykułem.
Europejski Latarnik Wyborczy. Ta aplikacja może pomóc w głosowaniu

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Czym jest EU&I 2024?

To narzędzie dające wyborcom wgląd w europejską scenę polityczną i pomagające określić ich miejsce na niej. EU&I określa profil polityczny użytkowników w oparciu o ich odpowiedzi na 30 stwierdzenia na temat wybranych zagadnień politycznych. Użytkownicy mogą zareagować na każde stwierdzenie, określając swoje zdanie na ich temat w standardowej, pięciostopniowej skali od "zdecydowanie się zgadzam" do “zdecydowanie się nie zgadzam" oraz opcji "nie mam zdania". Mogą również przypisać znaczenie tym kwestiom, wskazując, w jakim stopniu uważają każdą z nich za ważną. Narzędzie wykorzystuje następnie algorytm, aby położyć większy nacisk na kwestie ważone przez użytkownika jako "ważniejsze", a mniejszy nacisk na te ważone jako "mniej ważne". Profil polityczny użytkownika jest badany w odniesieniu do partii politycznych danego kraju, partii występujących w pozostałych państwach Unii Europejskiej i ponadnarodowych partii europejskich.

Wybrane przez zespół EU&I partie polityczne miały możliwość ustosunkowania się do 30 zagadnień i samodzielnego określenia swojej pozycji wobec nich. Zespół skontaktował się z partiami, zapraszając je do wypełnienia kwestionariusza oraz dostarczenie materiałów programowych potwierdzających zadeklarowane stanowisko. Równolegle zespoły ekspertów z 27 krajów przystąpiły do kodowania pozycji partii. 

Eksperci zostali również poproszeni o określenie, jakiej dokumentacji użyli podczas kodowania, wybierając spośród siedmiu rodzajów źródeł uporządkowanych hierarchicznie - na szczycie znajduje się aktualny manifest wyborczy partii do PE. W przypadkach, gdy partia nie opublikowała osobnego dokumentu programowego przed wyborami do PE, badacze odnoszą się do manifestów przed wyborami do parlamentów krajowych, stron internetowych partii, oświadczeń w mediach i innych źródeł wtórnych. Oto hierarchia siedmiu głównych źródeł:

  1. Manifest wyborczy partii do PE w 2024 r.
  2. Ostatni program wyborczy na wybory krajowe 
  3. Inna programowa i oficjalna dokumentacja partii
  4. Wywiady, komunikaty prasowe i komunikacja w mediach społecznościowych (od partii, lidera partii i/lub głównych kandydatów)
  5. Starsze krajowe lub europejskie manifesty wyborcze
  6. Manifest wyborczy danej europartii w wyborach do PE w 2024 r.
  7. Inne źródła

Na test składa się 30 pytań. Narzędzie powstało w 2009 roku i od tamtej pory skorzystało z niego prawie 1,3 mln użytkowników. 

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Studenci mogą dopisać się do spisu wyborców
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama