Organizatorami kolejnej edycji Oblężenia Malborka 2024 są samorząd miasta oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, w partnerstwie z Muzeum Zamkowym. To wydarzenie stanowi blok rozmaitych propozycji pod adresem przyjeżdżających do Malborka, choć najbardziej widowiskowe każdorazowo są nocne inscenizacje walk pod murami zamku. Nawiązują do zdarzeń z roku 1410 - po bitwie pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę kilkudniowym marszem dotarły pod Malbork. Zamek był już przygotowany do obrony, którą dowodził komtur Heinrich von Plauen, późniejszy wielki mistrz zakonu. Próba zdobycia zamku zakończyła się niepowodzeniem - jak oceniają historycy, w tamtym czasie podobna twierdza mogła upaść dopiero po bardzo długim oblężeniu. Polacy i Litwini po pewnym czasie odstąpili spod zamku, który objął w polskie posiadanie dopiero król Kazimierz Jagiellończyk.
Oblężenie Malborka 2024. Można już kupić bilety!
Przez cały lipcowy weekend na odwiedzających Malbork czekać będzie wiele atrakcji. Oczywiście najwięcej uwagi przyciągają inscenizacje, które odbędą się w piątek 19 lipca i sobotę 20 lipca o godzinie 22. Scenariusz i reżyseria widowiska - Aleksander Krempeć, układy walk przygotowuje Patryk Kozłowski, muzyka będzie dziełem Marcina Rumińskiego i zespołu Krive. Bilety kosztują - zależnie od kategorii oraz miejsca na widowni - od 55 poprzez 70 do 90 złotych. Można je nabywać w kasach MCKiE na Starym Mieście w Malborku oraz w serwisie internetowym eventim.pl. Warto się pospieszyć, ponieważ liczba miejsc na Wałach Plauena w Malborku jest ograniczona.
Dodatkowym magnesem powinny być kończące inscenizacje pokazy fireshow w wykonaniu Kolektywu Artystów z Całej Polski w reżyserii Sebastiana Frodymy. Lecz zanim dojdzie do nocnych walk, szturmów i natarć, przez dwa dni wokół malborskiego zamku odbywać się będą niezliczone pokazy walk rycerskich, sprawności i fechtunku, rycerskiego wyposażenia i obozowego życia. Jak co roku nie zabraknie wystrzałów z replik średniowiecznych bombard i pokazów ptaków drapieżnych. To wszystko uzupełni ogromny jarmark na zamkowym Międzymurzu, gdzie swoje kramy rozstawią rzemieślnicy, przekupnie i kolekcjonerzy.
Napisz komentarz
Komentarze