Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: PGE stawia kolejny krok ku dekarbonizacji elektrociepłowni

W ramach odchodzenia od paliw wysokoemisyjnych, PGE Energia Ciepła z Grupy PGE modernizuje Elektrociepłownię Gdyńską. Tym razem wybudowana została nowoczesna Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2. – Ta nowa inwestycja już teraz pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o 22 proc., czyli tyle, ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku – zapewnia Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Elektrociepłownia Gdyńska
Elektrociepłownia Gdyńska rezygnuje z węgla

Autor: PGE Energia Ciepła

Dotychczasowy kocioł węglowy, największy spośród używanych przez EC Gdynia, kończy swoją pracę, którą rozpoczął pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zastąpi go nowoczesna Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa z trzema kotłami olejowo-gazowymi o łącznej mocy 90 MWt.

– Ta nowa inwestycja już teraz, w pierwszym etapie, pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o 22 proc., czyli tyle, ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku – zapewnia Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

otwarcie noej kotłowni, Elektrociepłownia Gdyńska 2024, Aleksandra Kosiorek
Likwidacja najstarszego kotła węglowego rozpoczyna realizację Planu Dekarbonizacji dla Elektrociepłowni Gdyńskiej (fot. PGE)

Elektrociepłownia Gdyńska a jakość powietrza

Przeprowadzona przez PGE Energia Ciepła inwestycja, warta 40 mln zł, wymiernie poprawi jakość powietrza w Gdyni. Już teraz, gdy paliwem będzie olej lekki: 

  • emisja tlenków siarki obniży się o 88 proc.
  • tlenków azotu o 67 proc.
  • a pyłów o 90 proc.

W drugim etapie, który przewidziany jest na 2026 r., gdy paliwem będzie wyłącznie gaz, redukcja emisji szkodliwych związków jeszcze bardziej wzrośnie.

Plan Dekarbonizacji dla Elektrociepłowni Gdyńskiej. Co z niego wynika?

Zgodnie z podpisaną przez dyrekcję elektrociepłowni w Gdyni i zarząd PGE Energia Ciepła deklaracją ekologiczną, likwidacja najstarszego kotła węglowego rozpoczyna realizację Planu Dekarbonizacji dla Elektrociepłowni Gdyńskiej. W ramach niego, wkrótce rozpoczną się kolejne inwestycje, w tym budowa kotła biomasowego oraz instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych. Realizacja tych zadań zagwarantuje gdyńskiemu systemowi ciepłowniczemu utrzymanie statusu systemu efektywnego.

Na proces transformacji ciepłowniczej EC Gdynia przeznaczy ok. 630 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat. Zgodnie z Planem Dekarbonizacji dla Elektrociepłowni Gdyńskiej, obiekt już w 2030 r. całkowicie odejdzie od produkcji ciepła paliwami węglowymi, a w 2050 r. stanie się zeroemisyjny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama