Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie ma to jak noc w muzeum! Pomorskie muzea czekają na gości

Europejska Noc Muzeów przed nami! Sprawdziliśmy, co przygotowały na 18 maja pomorskie muzea. Oto wybrane propozycje. Szczegółowe informacje o wszystkich dostępnych w tym czasie wydarzeniach w wielu placówkach na Pomorzu można przeczytać na stronie koordynatora akcji - Instytutu Kultury Miejskiej.
Nie ma to jak noc w muzeum! Pomorskie muzea czekają na gości

Autor: FB Dom Uphagena

Noc Muzeów na Pomorzu 

Ta jedyna w roku - Europejska Noc Muzeów już w sobotę 18 maja. W dziewięciu miastach i miejscowościach na Pomorzu odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Bezpłatnie lub za złotówkę zwiedzimy muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i kościoły. Do Nocy dołączyło blisko 50 instytucji, w których oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane: oprowadzania, warsztaty, spektakle oraz gry i zabawy edukacyjne dla dzieci. 

UWAGA! W Skórczu i w Skarszewach Noc Muzeów odbywa się w piątek 17 maja!

Noc Muzeów 2024. Muzeum Narodowe w Gdańsku

MNG zaprasza tego wieczora do swoich oddziałów: Sztuki Dawnej, NOMUS -a, Zielonej Bramy, Oddziału Etnografii, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Muzeum Tradycji Szlacheckich w Waplewie Wielkim. 

Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
  • Bal u patrycjuszy
    Gospodarzami będą gdańscy patrycjusze znani z bajecznych bogactw, dobrego gustu i niespożytych sił do zabawy. Zapewnią tańce, pokazy luksusowych dzieł sztuki i warsztaty.
  • Wielopokoleniowe tańce z DJ Viką
    Tego wieczoru w dawnych klasztornych wnętrzach zagra Wirginia Szmyt, czyli DJ Vika – gwiazda klubów, parad seniorów i od niedawna także filmu. 
  • Poza tym: warsztaty sitodruku, warsztaty biżuteryjne, pokaz dwóch nowych nabytków do kolekcji, portretu Bartłomieja Schachmanna – burmistrza, podróżnika, kolekcjonera i mecenasa, któremu Gdańsk zawdzięcza kilka wspaniałych budynków i dzieł sztuki oraz zegara autorstwa Johanna Simona Betzmeyera, wykonany ze złoconego mosiądzu, granatów i czerwonego złota, wyposażony w równie kosztowny przenośny futerał.

Można będzie wziąć udział w grze muzealnej „Lubieżni i kłótliwi”, ale też w „Szukankach”, czyli buszowaniu po zakamarkach muzeum dla młodych koneserów sztuki.
W programie także skandaliczny spacer, podczas którego dowiemy się na przykład, gdzie w muzeum odbywały się sekcje zwłok? Który portret przedstawia bohatera wielkiego miłosnego skandalu? Kto wpadł na pomysł zakonserwowania swojego ciała po śmierci? Odbędą się również pokazy filmów opowiadających zawiłe historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w wyniku II wojny światowej.
Zaplanowano też wyprzedaż muzealnych książek i katalogów.

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki / Gdańska Galeria Fotografii, ul. Jaracza 14
  • Fotografujecie amatorsko lub zawodowo i chcielibyście poddać swoje prace ocenie profesjonalistów? Podczas Nocy Muzeów można będzie przynieść swoje teczki i porozmawiać z prowadzącymi – Agnieszką Babińską (fotografia klasyczna i inscenizowana) i Dominikiem Kulaszewiczem (fotografia kreacyjna i reklamowa). Jak przygotować teczkę? Powinna zawierać 20-30 prac w formie odbitek lub wydruków fotograficznych. Czas przewidziany na ocenę teczki to 15 min. Wydarzenie 18+. Obowiązują zapisy: [email protected]
  • Odbędzie się tu też Performance Sekcji działań performatywnych ASP Gdańsk, a także DJ-set POISE. Artystyczny kolektyw muzyczny POISE eksploruje przestrzeń języka audiowizualnego, dając głos osobom kobiecym, queerowym i niereprezentowanym na trójmiejskiej scenie klubowej. 
Zielona Brama, Długi Targ 24 
MNG

Wystawa „Polski Gdańsk w roku 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego”, czyli widoki Gdańska jako arcydzieło polskiej propagandy wizualnej. Zaprezentowane zostaną tu litografie oraz oryginalne rysunki ołówkiem stanowiące ich pierwowzór. Rysunki zostały pozyskane do zbiorów w 2021 roku i po raz pierwszy zostaną pokazane publicznie.

Oddział Etnografii, Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19, Gdańsk
  • Aktywne odkrywanie wystawy czasowej „Schronienie: dobrostan” dla rodzin. Edukacyjna ścieżka zwiedzania przygotowana do wystawy zostanie wzbogacona o specjalne detektywistyczne zadanie, czyli z lupami i latarkami na poszukiwanie leśnych stworzeń. 
  • Warsztaty „Zielarski notatnik” - w trakcie warsztatów dowiemy się, jak prawidłowo zbierać i suszyć kwiaty i zioła. 
  • Koncert zespołu Chrust grającego nowoczesną muzykę etniczną. 
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
FB Muzeum w Będominie
  • Noc ziemniaka - to gra terenowa „Skarb Cesarza”, której bohaterem będzie motyw przewodni tegorocznej Nocy Muzeów, czyli… ziemniak. A także: gry i zabawy parkowo-dworskie, pokazy rzemiosł dawnych, kiermasz książki muzealnej oraz ognisko.
Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
  • Oprowadzania po pałacu, podczas którego dowiemy się np. do czego służyły „naczynia nocne” w sypialniach? W co grali goście pałacu? 
  • Gra muzealna: obrazy, rzeźby, porcelana, meble, numizmaty a nawet dzieła sztuki ze Wschodu – to wszystko składało się na wspaniałe zbiory sztuki gromadzone przez kolejne pokolenia rodziny Sierakowskich, zamieszkujących pałac w Waplewie. Historia odbiła na zbiorach swoje piętno, rosły, kurczyły się i zmieniały miejsce. A jak wyglądają teraz? Dowiecie się tego po wyruszeniu na detektywistyczną przygodę razem z grą w poszukiwaniu zaginionych i ocalałych obiektów z kolekcji Sierakowskich.
  • Prezentacja portretu Idalii z Pociejów Sołtanowej
    W Noc Muzeów zaprezentowany zostanie dotychczas uznawany za zaginiony portret Idalii z Pociejów Sołtanowej, matki Marii z Sołtanów Sierakowskiej, właścicielki Waplewa. 

Noc Muzeów 2024. Narodowe Muzeum Morskie

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa. 

Żuraw (Gdańsk)

Wystawa „Złoto za zboże…” we wnętrzach Żurawia to kwintesencja „złotego wieku” gdańskiego portu. W sześciu salach na trzech piętrach zabytkowego dźwigu goście mogą poznać m. in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wieczne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. 

Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk)

Sąsiadujący z Żurawiem Ośrodek Kultury Morskiej to nowoczesne, przyjazne dzieciom centrum wiedzy o morzu, portach, statkach i stoczniach, przekazywanej w interesujący i atrakcyjny sposób. Interaktywna ekspozycja „Ludzie – statki – porty”, stworzona z myślą o całych rodzinach, pozwala poprzez zabawę poznać m. in.: tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie czy podwodnych podróży batyskafem. Ośrodek to również intrygująca wystawa „Łodzie ludów świata”

Statek-Muzeum Dar Pomorza (Gdynia)

Bez wątpienia najpiękniejszy, ponad 100 - letni polski żaglowiec! Jego imponująca sylwetka przy Nabrzeżu Pomorskim stanowi nieodzowny element krajobrazu Gdyni, a wejście na główny pokład i do jego wnętrz to podróż przez historię polskiej żeglugi, dzieje wybitnych kapitanów i koleje losu setek marynarzy. Zwiedzanie statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy załogi statku, a od niedawna również… zwierząt podróżujących przed laty na jego pokładzie. 

Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Łączy funkcje ekspozycyjne i edukacyjne z nowoczesną, otwartą pracownią konserwatorską. W rozległej przestrzeni Magazynu Studyjnego można zobaczyć m. in. fragmenty wraków statków odkrytych na dnie Bałtyku, pradawne łodzie z terenów Polski, kolekcję egzotycznych jednostek z różnych stron świata oraz legendarne polskie jachty „Dal” i „Opty”. 

Muzeum Wisły (Tczew)

Największe muzeum poświęcone historii Wisły. Zwiedzając ekspozycję, podążamy szlakiem wspólnych dziejów Polski i jej największej rzeki. 

Muzeum Rybołówstwa (Hel)

Niezwykłe muzeum na brzegu morza, usytuowane w zabytkowym, ewangelickim kościele z XV w. W swoim wnętrzu łączy oryginalną aranżację wystawienniczą z wyjątkowością dawnej przestrzeni sakralnej. Muzeum Rybołówstwa prezentuje zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. Zobaczymy tu zabytkowe łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika oraz zagadnienia związane z ekologią Bałtyku. Zbiory muzeum to również kolekcja archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego. 

Noc Muzeów 2024. Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska przygotowało atrakcje, które czekać będą w oddziałach: : Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej, Kuźni Wodnej w Oliwie, Twierdzy Wisłoujście. 

  • Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa – poza możliwością zwiedzenia najbardziej reprezentacyjnych zabytków miasta w niepowtarzalnej nocnej odsłonie, także cogodzinne koncerty fortepianowe. W Ratuszu o pełnych godzinach w Dworze pół godziny później.  
  • Dom Uphagena (ul. Długa 12) gościć będzie dawnych lokatorów, członków GR Garnizon Gdańsk, którzy zaprezentują typowe dla tego miejsca scenki rodzajowe.  
  • Muzeum Poczty Polskiej (plac Obrońców Poczty Polskiej) organizuje dwa oprowadzania kuratorskie
  • Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16) zaprasza do nocnej eksploracji bursztynowych zasobów na wystawie stałej i w muzealnym sklepie.
  • Muzeum Nauki Gdańskiej (ul. Profesorska 3) przygotowuje się do udostępnienia wystawy stałej  (do poziomu carillonu) oraz trzech koncertów carillonowych o godzinach: 19.30, 20.30, 21.30 uzupełnionych o krótką pogadankę. 
  • Kuźnia Wodna w Oliwie rozświetli nocne niebo pokazami produkcji żelaza metodą dymarkową, natomiast Twierdza Wisłoujście kusić będzie nowymi ekspozycjami, wirtualną rzeczywistością oraz klimatycznym nocnym oświetleniem.

Noc Muzeów 2024. Spichlerz Błękitny Baranek, oddział Muzeum Archeologicznego 

„Skarby” – tak brzmi hasło Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Spichlerzu Błękitny Baranek. Za sprawą organizatorów przeniesiemy się w czasie aż do wczesnej epoki żelaza. Odtworzymy też realia średniowiecznego Gdańska. Historia ożyje dzięki rekonstruktorom z grupy Gdańska Rota Mieszczańska.

  • zapinki, bransolety, naszyjniki i szpile sprzed 2600 lat (!) na wystawie „Skarby z ziemi wydarte”. 
  • warsztaty tworzenia biżuterii i ozdób inspirowanych prehistorycznymi skarbami.
  • przekonamy się, jak działa wykrywacz metali i do czego może się przydać na stanowisku archeologicznym.
  • dowiemy się, jak szyto stroje w dawnym Gdańsku. 
  • przymierzymy średniowieczną zbroję i zrobimy sobie niepowtarzalne zdjęcie.
  • nauczymy się pisać gęsim piórem.
  • wejdziemy w średniowieczną uliczkę, spacerując między kramami i warsztatami. W tę szczególną noc manekiny w muzeum ponoć ożywają!

Noc Muzeów 2024. Gdynia

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Podczas wydarzenia muzeum zaprasza do zwiedzania trzech wystaw: „Zbrojowni Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawy stałej „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego.

Przygotowane przez Muzeum MW atrakcje dla zwiedzających, m.in. : kuchnia polowa z wojskową grochówką, możliwość zwiedzania zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo - dalmierzowego z ORP Wicher II, nauka udzielania pierwszej pomocy, wystawa broni historycznej, zabytkowa kuźnia polowa, grupy rekonstrukcji historycznej, spacer po okręcie podwodnym

MMW i ORP Błyskawica będą otwarte w godz.19.00-0.30 (ostatnie wejścia o 23.45), wstęp 5 zł do każdego z obiektów.

Muzeum Miasta Gdyni 

Inspirując się talentem i twórczością architekta, projektanta i wizjonera – Jakuba Szczęsnego, muzeum zaprasza wszystkich do „wspólnej, dzikiej i nieposkromionej zabawy” – głoszą organizatorzy. W programie:

  • Czyste szaleństwo – warsztaty dla rodzin z dziećmi tworzenia kostiumów (obowiązują wcześniejsze zapisy)
  • Lemurowanie – wspólne tworzenie koszulek, toreb i czego dusza zapragnie z wyjątkową, przygotowaną właśnie na tę okazję, specjalną grafiką Jakuba Szczęsnego
  • DJ-set na schodach muzeum: Tomek Hoax//Marcin Szulc///Coastline Northern Cuts
  • Ambientowa strefa magicznych pejzaży na muzealnym tarasie
  • dwie wystawy do zobaczenia wieczorową porą „Gdynia – Dzieło Otwarte” i „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”
  • Gdynia Nadaje: spacer historyczny z ogniskiem

Muzeum Emigracji 

Tegoroczna Noc Muzeów upłynie w Muzeum Emigracji pod znakiem marzeń i… snów! 18 maja 2024 r. specjalnie zaaranżowane, zachęcające do „odpłynięcia” przestrzenie muzealnych korytarzy wypełnią oniryczne dźwięki, wizualizacje i multimedialne projekcje – które sprawią, że – zapewniają organizatorzy - zanurzymy się w świat sennych marzeń. 

  • Dzięki interaktywnej instalacji wizualnej i autorskiemu muzycznemu live-act będzie szansa zobaczyć swoje sny w całkiem nowej, artystycznej odsłonie. A dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom programistycznym wykorzystującym sztuczną inteligencję wybrane sny zyskają nową formę – na podstawie dostarczonej przez gości treści stworzona zostanie senna  animacja, której towarzyszyć będą dźwięki komponowanej na żywo ambientowej i minimalistycznej muzyki.
  • Oprócz Centrum Obsługi Snów tradycyjnie czeka na przybyłych wystawa stała – tym razem ze specjalnym wątkiem związanym z marzeniami sennymi. Dowiemy się też, jak o snach pisali najwybitniejsi przedstawiciele Wielkiej Emigracji.
  • Najmłodszych zwiedzających muzeum zaprasza do specjalnie przygotowanej strefy warsztatowej. 

Noc Muzeów 2024. Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu
  • warsztaty dla dzieci „Willa Claaszenów - Teatrzyk cieni”.
  • oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku” Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claaszena w 1904 roku. Budowniczy i pierwszy właściciel mieszkał tu ze swoją rodziną: żoną Marthą Steinmeyer, synem Arthurem oraz dwiema córkami: Theodorą i Ruth Astą. Podczas oprowadzania goście poznają historię rodzin Claaszen oraz Meltzner, dowiedzą się, jakie były losy willi po II wojnie światowej oraz poznają działalność Muzeum Sopotu.
  • oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Fotoplastikon. Wystawa fotografii z kolekcji J. Dehnela”. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało ponad 40 zdjęć ze zbiorów Jacka Dehnela z jego tekstami inspirowanymi fotografiami.

Noc Muzeów 2024. Słupsk

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

W tym roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku świętuje 100 lat istnienia muzealnictwa. Z tego też powodu i Europejska Noc Muzeów obchodzona będzie wyjątkowo jubileuszowo. 

  • W tym dniu udostępnione zostaną wszystkie wystawy stałe i czasowe. Na zwiedzających czekać będą dodatkowe atrakcje także na dziedzińcu.
  • Przy dobrej pogodzie, z wieży zamkowej podziwiać będzie można wieczorną panoramę Słupska i bulwary nadrzeczne. 
  • W sklepiku muzealnym kupimy wydawnictwa oraz pamiątki muzealne ze zniżką 10%.
  • W zamkowej sieni  spotkamy Białą Damę. Duch będzie rozdawał urodzinowe karty zabawy dla dzieci i kwestował na rzecz zakupu muzealiów. 
  • Odbywać się też będzie aukcja 100 przedmiotów podarowanych na sprzedaż przez muzealników, cel – zakup kolejnych muzealiów.
  • Przy wejściu rozdawane będą pamiątkowe pocztówki oraz słodkie urodzinowe upominki uprawniające do wstępu

Noc zakończy jubileuszowy pokaz tańca z ogniem przygotowany przez grupę Poparzeni.

Noc Muzeów 2024. Malbork

Piotr Piesik

Muzeum Zamkowe przygotowało szereg informacji przydatnych dla odwiedzających zamki w trakcie Nocy Muzeów. Bilety w przypadku wszystkich trzech zamków kosztują 1 złotówkę i są już do nabycia, zarówno online jak też w kasach muzeum. Uwaga - liczebność grup jest ograniczona!

W przypadku zamku w Malborku zwiedzanie odbywać się będzie od godziny 20 do 24. W trakcie odbywać się będą warsztaty edukacyjne. Grupy zwiedzających będą się zbierać na Placu 60-lecia MZM, przy kasach biletowych. Zwiedzanie potrwa od 1 godziny do półtorej. W muzealnych wnętrzach nie wolno będzie spożywać posiłków ani napojów. Warto pamiętać o wygodnym obuwiu na płaskiej podeszwie, ponieważ zamkowe dziedzińce brukowane są kamieniami, grupy zwiedzających będą też wchodzić do zamkowych fos i międzymurza. Może być chłodno, zabierzmy więc ze sobą kurtkę. 

Noc Muzeów 2024. Sztum

Zamek w Sztumie zaprasza od godziny 20 do 23. 

  • W programie znajduje się rodzinna gra terenowa „Ubi simia?”, zwiedzanie zamkowej garderoby ze strojami inspirowanymi historią. Przygotowana będzie „ceglana układanka” dla młodszych i starszych pod hasłem Zbuduj średniowieczny mur
  • Swe podwoje otworzy Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej, gdzie można będzie oglądać repliki uzbrojenia, łuki, kusze, namiot wielkiego mistrza, poznać tajniki średniowiecznej kaligrafii. 
  • To nie wszystko: o godz. 20 rozpocznie się wykład multimedialny „O exlibrisie słów kilka”.

Noc Muzeów 2024. Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie również będzie otwarty od godz. 20 do 23. Tutejsze zwiedzanie odbywać się będzie pod hasłem „Podróże w czasie i przestrzeni”. 

  • Od godz. 20.15 rozpocznie się prelekcja Łukasza Rzepczyńskiego XVII-wieczne podróże starosty kwidzyńskiego Fryderyka von der Groeben
  • Od godz. 20.30 ruszy kuratorskie oprowadzanie Joanny Jezierskiej po wystawie Czapki z głów
  • Od godz. 21.15 prelekcja Romana Chabowskiego Szlaki treningowe wokół Manaslu. P
  • rzez cały wieczór oglądać można będzie biwak stylizowany na czasy PRL ze sprzętem obozowym z tamtej epoki, łącznie z małym fiatem 126p. 

Pod hasłem Pocztówki z podróży można będzie wykonać kredkami lub flamastrami swoją własną pocztówkę jako pamiątkę wydarzenia na kwidzyńskim zamku.

Noc Muzeów 2024. Chojnice

W Chojnicach Noc Muzeów odbędzie się w kilku miejscach: m.in. na dworcu, w Chojnickim Centrum Kultury oraz w i przy Bramie Człuchowskiej.

  • Chojnickie Centrum Kultury zaprasza m.in. na wystawę „Południki. Boom!” Danuty Joppek z Gdańska. Na parkingu będzie można poczuć klimat zabytkowych samochodów, gdyż na zwiedzanie eksponatów i pojazdów klasycznych zaprasza Stowarzyszenie Automobilklub Chojnicki. W sali teatralnej odbędzie się natomiast turniej retro gry.
  • Otwarte będzie również Muzeum Janusza Trzebiatowskiego - na trzech kondygnacjach rozłożone będą puzzle piankowe przedstawiające wybrany eksponat z Muzeum. W tle w trakcie zwiedzania głos Janusza Trzebiatowskiego będzie opowiadał o zbiorach.
  • Na wydarzenia zaprasza też Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. J. Rydzkowskiego. W Bramie Człuchowskiej i w basztach prezentowane będą ekspozycje stałe oraz dwie nowe wystawy czasowe: „Żołnierz i koń. Kawaleria europejska w zbiorach Marka Holaka” oraz „Włodzimierz Ostoja-Lniski. Inspiracje ludową pobożnością” będącą przeglądem twórczości znanego artysty ludowego. Do zwiedzania udostępniona będzie też kolekcja Albina Makowskiego przy ulicy Drzymały 5.
  • Przed Bramą Człuchowską będzie okazja zobaczyć pokaz dawnego rzemiosła i gier plebejskich w wykonaniu członków Bractwa Rycerskiego herbu Tur. 
  • W fosie miejskiej odbywać będzie się pokaz szermierki na szable w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Tempora Militum. Gościem specjalnym wydarzenia będzie szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.
  • A Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza na dworzec i kolejową wersję Nocy Muzeów, czyli zwiedzanie nie tylko nowego obiektu, ale też obejrzenie kolejowej ekspozycji, w tym nowej zlokalizowanej w piwnicy (m.in. pulpity starych lokomotyw).

Noc Muzeów 2024. Kartuzy

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach na 18 maja zaplanowano pokazy teatru ognia i światła,  warsztaty kulinarne i rękodzieła, zagości Kawaleryjski Szwadron Kaszuby. Będzie to też znakomita okazja, by zapoznać się z kaszubską tradycją, historią i zwyczajami. Oprócz tego na zwiedzających czekać będą: kuchnia kaszubska, rękodzieło kaszubskie, przejażdżki meleksem. Do północy będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

W programie:

  • godz.17 samochody retro - meta Gdańskiego Rajdu 40+ (wystawa „Bilet wizytowy i związany z nim obyczaj - dawniej i dziś", wykład  Bartosza Gondka i pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Retrospekcja. 
  • godz. 18 pokaz tańca w wykonaniu Marii Morawskiej i Pawła Zięby
  • godz. 19 spektakl pt. „JO!" w wykonaniu aktorów Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina.
  • godz. 18.30. 20, 21występ kapeli A Matizer Noga, usłyszymy repertuar kaszubski i polski w tym, wszystkim znany utwór, „A ja nie chcę czekolady”
  • godz. 19, 20 warsztaty kulinarne z KGW  Mézowsczé Karno
  • godz. 19 warsztaty tworzenia masek z Anną Skuczyńską
  • godz. 18-20 Kawaleryjski Szwadron Kaszuby - prezentacja umundurowania i broni ułańskiej
  • * godz. 18-22 pokaz przędzenia na kołowrotku w wykonaniu Joanny Reglińskiej
  • godz. 18.00 - 21.00 – mikroiluzja - pokazy w bezpośrednim kontakcie z widzem w wykonaniu iluzjonisty Rafała Reszke
  • godz. 22.00 - pokaz  ognia i światła  w wykonaniu Teatru  Manipura

Noc Muzeów 2024. Tczew

Mat. prasowe

18 maja w godzinach 19.00 - 23.00 Kurkowe Bractwo Strzeleckie zaprasza do zwiedzania swojej siedziby - Wieży Ciśnień. To magiczne miejsce odkryje przed zwiedzającymi mniej znaną historię Tczewa i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, które już prawie 700 lat temu zapisało się na kartach historii grodu Sambora. 

 

 

 

Fabryka Sztuk w Tczewie zaprasza na Europejską Noc Muzeów od godziny 19 do północy. W programie: 

  • otwarcie wystawy „Jacek Kornacki. Retrospektywa. Wybór prac 1991-2024”, warsztaty (malowanie światłem, rzeźby z mydła, origami, linoryt, carving - wraz z pokazem, cyjanotypia, haft, street art, malowanie na porcelanie, monotypia, karykatura. Poza tym: kolorowanki XXL, gry i zabawy, pokaz wypału ceramiki w żywym ogniu.
    * zaprezentuje się duet Jazzy Vibes: Agnieszka Perehuda - vocal i Grzegorz Piankowski - sax oraz Kacprzak duo: gitarzystka Iwona Kacprzak i akordeonista Maciej Kacprzak.
  • w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 odbędą się warsztaty malarstwa naskalnego. Zwiedzanie wystawy „Oblicza natury. Dominik Woźniak”.

Noc Muzeów 2024. Gniew

Bogaty program Europejskiej Nocy Muzeów przygotowali: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Hotel Zamek Gniew, Parafia Św. Mikołaja w Gniewie oraz Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III.

W programie m. in.:

  • otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku - odział w Gniewie (Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie), 
  • prezentacja obozu rycerskiego (Zamek w Gniewie) 
  • Pixel Party (otwarta wystawa retro komputerów i gier z możliwością grania) - sala wystawowa CKiBP w Gniewie 
  • spotkanie autorskie z Karolem Prabuckim (biblioteka), turniej rycerski (arena zamkowa), wystawa obrazów gniewskiej grupy malarskiej oraz loteria fantowa (sala kameralna), strefa legend gniewskich (czytelnia CKiBP), spacer historyczny dla dzieci z przewodnikiem (rynek). 
  •  zwiedzanie zamku oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie.
  • Spacer historyczny dla dorosłych z przewodnikiem (rynek w Gniewie) 
  • warsztaty kreatywne dla dzieci (biblioteka) 
  • otwarty turniej szachowy (sala kameralna CkiBP) 
  • spektakl Grupy Teatralnej „Powołani” (Kościół św. Mikołaja w Gniewie) - Fire Show w wykonaniu Black Dragons z Opalenia (rynek w Gniewie) 
  • Warsztaty w zamku w godz. 18-22 (kreatywne dla dzieci i dorosłych, edukacyjne o życiu w średniowiecznym zamku).

Noc Muzeów 2024. Starogard Gdański

Starogardzkie Centrum Kultury
  • 17:00 Spektakl pt. „Pan A.” w wykonaniu Teatru Napararawan, w reżyserii Aleksandry Miczek, na podstawie „Listów do A.” Anny Sakowicz, sala widowiskowa SCK
  • 19:00 Spektakl Teatru Medium pt. „Klan Wdów”, w reżyserii Marzeny Nieczui-Urbańskiej, autorstwa Ginette Beauvais-Garcin i Marie Chevalier, w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej, sala widowiskowa SC
  • 21:00 Premiera nowego klipu zespołu ELove
Muzeum Ziemi Kociewskiej
  • Darmowe zwiedzenie muzeum: wystawy stałe (etnograficzna oraz archeologiczno-historyczna) i dwie wystawy czasowe: „Od kolei wschodniej do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą i Niemnem” (Ratusz Staromiejski) oraz „III Festiwal Twórczości Plastycznej Młodzieży – Architektura wokół nas” (budynek główny Muzeum, ul. Boczna 2)
  • Dwie wystawy plenerowe: „Historia haftu kociewskiego” (przed Ratuszem Staromiejskim) i „Romowie w Starogardzie” (ul. Boczna 2)
  • 17:30 – 19:30 Warsztaty robienia breloczków i zakładek – makrama
  • 17:30 – 19:30 Warsztaty malarskie – drewniane szpatułki kuchenne z haftem kociewskim
  • 19:00 Prelekcja Mikołaja Potockiego pt. „Mit średniowiecznego rycerza”
  • 18:00 i 20:00 Film pt. „Piekiełki – legenda o drwalu, miłości i pokrzywach” wyświetlany w Baszcie Narożnej
  • Zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków kościoła św. Katarzyny i kościoła św. Mateusza (zbiórka na dziedzińcu przed muzeum o godz. 19:30)

Noc Muzeów 2024. Skórcz

Izba Regionalna w Skórczu

Integracyjne Warsztaty na Kociewiu, 17 maja

  • godz. 19 - pokaz kulinarny kuchni kociewskiej „Na słono": „Chilli Con Carne z Fjutem"
    Zwiedzanie Izby z przewodnikiem
    godz. 21 - pokaz kulinarny kuchni kociewskiej „Na słodko": „Grochowinki kociewskie"
    Zwiedzanie Izby z przewodnikiem
    Pokaz kulinarny w wykonaniu Kamila Roszaka

Noc Muzeów 2024. Skarszewy

Skarszewska Noc Muzeów, 17 maja

Początek świętowania godz. 16.00 – Rynek. W programie gra uliczna, podczas której można wziąć udział w warsztatach:

  • garncarstwa
  • kaligrafii
  • tworzenia dawnej biżuterii

Na ulicach Skarszew spotkamy postaci historyczne: Józefa Wybickiego, szlachcianki czy damy dworu.

***

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w wielu placówkach na Pomorzu można przeczytać na stronie przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej https://nocmuzeow.ikm.gda.pl/ 

IKM tym razem nie tylko koordynuje tę inicjatywę, ale również zaprasza w progi własnej siedziby przy Targu Rakowym 11. Czekają tu na przybyłych warsztaty, spacery, wystawa czy nocne zwiedzanie makiety. Będzie także punkt informacyjny dla wszystkich zwiedzających. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama