Głosowanie jest anonimowe. Wyniki plebiscytu na najlepszy muzealny projekt roku 2023 zostaną ogłoszone w trakcie uroczystej gali laureatów, zaplanowanej 22 maja w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wystawa "Nigra crux mala crux" otrzyma "Sybillę"?
- Od ponad czterdziestu lat wyróżnienie w „Sybilli” jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy zaprezentować laureatów konkursu na najlepsze projekty muzealne – w tym roku jury wyłoniło aż osiemnaście fascynujących wystaw, inwestycji, projektów badawczych, konserwatorskich i edukacyjnych z całego kraju - czytamy na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzeów.
Wystawa „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” zorganizowana przez Muzeum Zamkowe w Malborku była pierwszą w historii polskiego muzealnictwa próbę zmierzenia się z zagadnieniami postrzegania dziejów zakonu krzyżackiego w Prusach oraz kształtowania się stereotypów z nimi związanych. Nie można jej już oglądać, była eksponowana od 29 września 2023 roku do 15 stycznia 2024 roku.
Jak wskazuje malborskie Muzeum Zamkowe: „We wnętrzach Zamku Wysokiego oraz w Wielkim Refektarzu prezentowaliśmy opowieść chronologicznie rozpoczynającą się w średniowieczu i sięgającą czasów współczesnych, stanowiącą podsumowanie cyklu międzynarodowych wystaw prezentowanych przez Muzeum od 2019 r., poświęconych historii zakonu krzyżackiego i samego zamku w Malborku. Przekrojowość narracji wystawy „Nigra crux mala crux…" wynikała nie tylko z okresów czasowych, których ona dotykała, ale również z pokazania różnych, skrajnie odmiennych spojrzeń na rolę i znaczenie państwa krzyżackiego. Chcieliśmy zachęcić naszych odbiorców nie tylko do poznania wielu wątków historii zakonu krzyżackiego, rzadko funkcjonujących w szerszej świadomości, lecz także do zadawania sobie pytania: jak to się dzieje, że opowiadamy właśnie taką historię a nie inną? W tym celu w przestrzeni wystawy pojawił się szereg artefaktów – świadectw kształtowania mitów, zarówno tych wybielających aktywność Krzyżaków w Prusach, jak i umacniających w świadomości społecznej ich czarny wizerunek. Największą spośród ikon-pamiątek percepcji wydarzeń historycznych był obraz „Bitwa pod Grunwaldem" Popiela i Rozwadowskiego, którego ekspozycja przygotowana została w jednym z najpiękniejszych wnętrz gotyckiej architektury rezydencjonalnej – Wielkim Refektarzu. Oprócz nowego spojrzenia na historię na wystawie „Nigra crux mala crux…" Muzeum Zamkowe w Malborku zaproponowało nowe rozwiązania organizacyjne dla ruchu turystycznego na zamku w Malborku: specjalną trasę zwiedzania oraz szereg udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami.
ZOBACZ TEŻ: Gdańska wystawa wydarzeniem roku? Trwa głosowanie
Link do głosowania znaleźć można na stronach internetowych Narodowego Instytutu Muzeów (gdzie znajdują się informacje o wszystkich projektach) oraz Muzeum Zamkowego.
Napisz komentarz
Komentarze