Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2024. Język polski. „Kamienie na szaniec” i wiersz Miłosza?

120 minut trwał we wtorek, 14 maja egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Wśród lektur: „Kamienie na szaniec” – mówią ósmoklasiści. Polski to pierwszy z trzech egzaminów, z jakimi mierzą się uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej.
egzamin ósmoklasisty
Polski to pierwszy z trzech egzaminów, z jakimi mierzą się uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W tym roku do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przystąpiło ponad 15 tysięcy uczniów z Pomorza. Najdłużej piszący egzamin uczniowie opuścili sale po godz. 12.

„Kamienie na szaniec” i rozprawka

Jak mówią ósmoklasiści – lektura, która pojawiła się na tegorocznym egzaminie, to „Kamienie na szaniec”.

– Nikt nie był za bardzo zaskoczony,bo to jedna z podstawowych lektur – ocenia Alek, ósmoklasista ze Szkoły nr 86 w Gdańsku.

Jednak jego kolega mówi, że tej akurat lektury się nie spodziewał. 

– Ale jakoś poszło, nie było za bardzo trudno – ocenia. – Bardziej się chyba denerwowałem przed dzisiaj niż przed jutrzejszą matematyką, a angielskim w ogóle się nie przejmuję, będzie dobrze.

Poza „Kamieniami na szaniec”, były też – jak piszą ósmoklasiści na platformie X – rozprawka o tym, dlaczego ważna jest pomoc, oraz wiersz Miłosza.

Punkty z egzaminu ósmoklasisty z polskiego

Przypomnijmy – egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Uczniowie muszą rozwiązać test (zadania zamknięte i otwarte) oraz napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów.

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego można zdobyć maksymalnie 45 punktów:

  • część 1: czytanie ze zrozumieniem – argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 punktów
  • część 2: wypracowanie – 20 punktów.

Egzamin trwa 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut. Uczniowie z Ukrainy egzamin mogą pisać do 210 minut

Według statystyk Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w ubiegłym roku średni wynik egzaminu z polskiego wyniósł 66 proc.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie został określony minimalny wynik, jaki powinno się uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. 

  • Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to napisze go w drugim terminie – 10-12 czerwca.
  • Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca

Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, otrzymają też zaświadczenia o wynikach.

  • Świadectwa ukończenia klasy ósmej uczniowie odbiorą w dniu zakończenia roku szkolnego – 21 czerwca 2024 r.

Kolejne egzaminy

  • Egzamin ósmoklasisty z matematyki w środę, 15 maja rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 100 minut.
  • Egzamin ósmoklasisty z języka obcego rozpocznie się w czwartek, 16 maja o godzinie 9:00 i potrwa 90 minut. Uczniowie mieli do wyboru: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski i włoski.

Największa grupa ósmoklasistów (97,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama