Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ASF na Pomorzu! Wojewoda wyznaczyła strefy zakażenia

Całe Trójmiasto, pas od Pucka po gminy powiatu gdańskiego oraz Żukowo czy Przodkowo w powiecie kartuskim – na wszystkich tych terenach ustanowiona została strefa objęta zakażeniem afrykańskim pomorem świń. Decyzja wojewody pomorskiej, obowiązująca niemal do końca lipca 2024 r., wynika z wykrytych przypadków ASF i oznacza dodatkowe wymogi przede wszystkim dla hodowców trzody chlewnej.
dzik
Decyzja wojewody pomorskiej wynika z wykrytych przypadków ASF

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

„UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ STREFA OBJĘTA SKAŻENIEM U DZIKÓW” – żółte tablice o takiej treści znajdą się w okolicach szczególnie zagrożonych ASF. Zarządzenie w tej sprawie w poniedziałek, 13 maja wydała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz w reakcji na wykryte w regionie przypadki zakażeń ASF. Zapoczątkowało je znalezienie martwych warchlaków (młodych dzików) w gdyńskich Karwinach, u których wykryto zarazki tej groźnej choroby.

ASF na Pomorzu! Te strefy są objęte zakażeniem afrykańskim pomorem świń

Pomorska strefa objęta zakażeniem afrykańskim pomorem świń:

  • gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim,
  • gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim,
  • gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim,
  • gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim,
  • miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Rozporządzenie wojewody pomorskiej ws. ASF. Co z niego wynika?

– Jako państwo członkowskie UE zostaliśmy zobowiązani do m.in do zastosowania dodatkowych wymagań bioasekuracyjnych, tj. hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są m.in. posiadać maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa, oraz do utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF – wyjaśnia Pomorski Urząd Wojewódzki, który wskazuje, że rozporządzenie w sprawie wspomnianej strefy obowiązuje do 24 lipca 2024 r.

  • Urzędnicy wskazują, że rozporządzenie nie wprowadza ograniczeń w zakresie pozyskiwania mięsa pochodzącego z uboju na użytek własny (co jednak wcześniej podlega zgłoszeniu do odpowiedniego terytorialnego Powiatowego Lekarza Weterynarii). 
  • Trzoda chlewna może być kierowana do uboju wyłącznie do zakładów wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. 
  • Nie ma z kolei ograniczeń w przemieszczaniu „przesyłek żywności pochodzenia zwierzęcego do innych Państw UE oraz większości krajów trzecich” (a więc restrykcje nie wpływają, przykładowo, na działanie portów morskich na terenie Gdańska oraz Gdyni).

Dokładamy wszelkich starań aby uniemożliwić dzikom przemieszczanie się poza strefę objętą zakażeniem, to jest współpracujemy z GDDKiA, w celu uszczelnienia przejść, kanałów i węzłów komunikacyjnych wzdłuż m.in. obwodnicy Trójmiasta, a we współpracy z kołami łowieckimi i Lasami Państwowymi zwiększyliśmy odłów sanitarny.

Pomorski Urząd Wojewódzki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ktoś. 14.05.2024 21:01
Cz ASF to prawda czy wybieg.... Zamiast zająć się problem tych zwierząt....🤔

Reklama
Reklama
Reklama