Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie ma chętnych na remont zabytkowego wiatraka w Tczewie

Jest wizytówką Tczewa, która widnieje nawet na logo miasta. Niestety, raczej nie miał dotąd szczęścia. Miasto po raz trzeci ogłosiło przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu XIX-wiecznego wiatraka. Termin składania ofert mija 23 maja.
Wiatrak w Tczewie
XIX-wieczny wiatrak w Tczewie pilnie potrzebuje remontu. Ale na razie nie ma to chętnych

Autor: Aleksandra Turzyńska

Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił. Miasto ogłosiło kolejny. Jednak i tym razem nie udało się wyłonić wykonawcy. 

- Na drugi przetarg wpłynęła jedna oferta, która jednak okazała się niezgodna ze specyfikacją – wyjaśniła Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie. 

Kto wyremontuje wiatrak w Tczewie? Na razie nie ma chętnych

Tczewski wiatrak posiada bardzo rzadko spotykane pięcioramienne skrzydło. Typ tczewskiego wiatraka to holender głowicowy, charakteryzujący się nieruchomym murowanym korpusem o podstawie sześcioboku, na którym mocowana jest obracana na łożysku bryła dachowa ze śmigłami. Na czapie po przeciwległej stronie w stosunku do dużych skrzydeł znajduje się wiatraczek, który za pomocą przekładni zębatych wykonanych z drewna regulował samoczynnie ustawienie się czapy w stosunku do wiatru. Drewniana czapa poruszała się na żeliwnych rolkach posuwających się po żeliwnym pierścieniu umocowanym na nieruchomej części wiatraka. 

CZYTAJ TEŻ: Jedna oferta na prace przy zabytkowym wiatraku w Tczewie

- Co ciekawe na pergaminowych rysunkach z 1891 roku widać wyraźnie, że tczewski wiatrak miał tylko cztery śmigi – mówi obecny prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski, pasjonat historii miasta. - W 1899 obok wybudowano pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w młynie. W tym samym roku powstał spichlerz, który - niestety - dzisiaj już nie istnieje. Kolejne dokumenty pokazują jak zabudowano otoczenie wiatraka. Przez wiele lat właścicielem posesji byli Fryderyk i Amanda Szulcowie. Rozbudowę siedliska młynarza zakończono w 1917 roku. Do dzisiaj wygląd wzgórza wiatracznego i jego otoczenia nie zmienił się. Został on zrekonstruowany w 1950 r.

(fot. UM Tczew)

Z chwilą śmierci ostatniej właścicielki wiatrak ulegał stopniowej degradacji. Rozmowy samorządu ze spadkobiercami kobiety prowadzone były od co najmniej 2016 roku. Kwestię powrotu wiatraka do miasta ostatecznie udało się rozwiązać na początku bieżącego roku. Akt notarialny podpisany został 25 stycznia.

Także tym razem przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu. Do zadań wykonawcy będzie należało m.in. sporządzenie inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej, wykonanie badań konserwatorskich i architektonicznych oraz prac budowlanych i konserwatorskich w zabytkowym wiatraku wraz z uporządkowaniem otoczenia i wykonaniem instalacji elektrycznych. 

ZOBACZ TAKŻE: Tczew właścicielem zabytkowego wiatraka

Termin składania ofert mija 23 maja. Zmienił się jedynie czas na wykonanie zadania. Teraz to nie 570 dni, jak to było podczas drugiego przetargu, a 510 dni od podpisania umowy. Skrócenie terminu związane jest z rozliczenie pozyskanego wsparcia.

Na inwestycję miasto otrzymało dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 1,1 mln zł. 

- Czynności te należy wykonać w oparciu o przygotowany już program funkcjonalno-użytkowy – mówi rzeczniczka. - Od wykonawcy oczekujemy również uzyskania pozwolenia na budowę oraz wszelkich potrzebnych uzgodnień, m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama