Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: 80 dzików zostanie uśmierconych. Jest rozporządzenie

W Gdyni do końca maja odłowionych i uśmierconych ma zostać 80 dzików – takie rozporządzenie wydano z upoważnienia powiatowego lekarza weterynarii. To reakcja na wykryte w mieście przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
dzik
80 gdyńskich dzików zostanie uśmierconych

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

„Przeprowadzenie, z wyłączeniem obwodów łowieckich, odłowu w celu uśmiercenia 80 sztuk dzików w terminie do dnia 31 maja 2024 roku” – ordynuje datowane na 7 maja 2024 roku rozporządzenie sygnowane przez lek. wet. Piotra Jelińskiego, zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdyni.

ASF w Gdyni. 80 dzików zostanie uśmierconych. Jest rozporządzenie

Wykonanie nakazanych działań formalnie zlecono „Prezydentowi Miasta Gdynia”, bowiem to on jako władza wykonawcza na poziomie gminy powinien podjąć odpowiednie kroki. Informacje o ich realizacji powinny być niezwłoczne zgłaszane Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Gdyni.

Dokument zawiera też bardziej szczegółowe instrukcje.

Dziki mają:

  • zostać odłowione w sposób niepowodujący zbędnego bólu i stresu,
  • dopuszczony jest przewóz, w celu uśmiercenia,
  • zostać zabite w sposób zgodny z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 roku [30-stronicowy dokument zawierający dość dokładne dyspozycje „w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania” – dop. red.],
  • po śmierci być przekazanie do utylizacji w zakładzie utylizacyjnym zatwierdzonym dla tzw. kategorii 1,
  • pośmiertnie zostać poddane badaniom laboratoryjnym „w kierunku wykrywania afrykańskiego pomoru świń zgodnie z instrukcją diagnostyczną”, poprzez pobór próbek z ich ciał.

Warto przypomnieć, że nowe rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdyni wydane zostało z powodu znalezienia martwych warchlaków w gdyńskich Karwinach, u których wykryto ASF. Tę samą przyczynę miała opublikowana już pod koniec kwietnia 2024 roku inna dyspozycja powiatowego lekarza weterynarii.

Zakazała ona wstępu na zalesione obszary w takich dzielnicach, jak: Babie Doły, Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Dąbrowa, Działki Leśne, Grabówek, Kamienna Góra, Karwiny, Leszczynki, Mały Kack, Obłuże, Oksywie, Pogórze, Pustki Cisowskie-Demptowo, Orłowo, Redłowo, Śródmieście, Wielki Kack, Witomino oraz Wzgórze Św. Maksymiliana.

ASF, Gdynia, zakaz wstępu do lasu, mapa
Mapa z ograniczeniami wstępu do lasu na terenie Gdyni, zgodnie z Rozporządzeniem PLW w Gdyni nr 1/2024 (źródło: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gdyni) 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jasiek 12.05.2024 16:24
A z tego AFS to najbardziej cieszyli się tzw. myśliwi. Podczas walki z tą straszną chorobą - dokładnie mówiąc - podczas polowań na ponoć chore dziki, po ustrzeleniu dziki wywożone były w Polskę i sprzedawane jako dziczyzna. I co, wtedy już nie rozwłóczyli choróbska?

Jasiek 12.05.2024 16:20
Nie rozumiem zakazu wstępu do lasu. Dziki też są w mieście. To może zakazac wstępu do miast?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama