W ostatnich dniach w kamienicy przy ul. Owsianej 3 w Gdańsku doszło do pożarów składowanych tam śmieci. Sprawą zainteresowali się gdańscy radni PiS Przemysław Majewski oraz Andrzej Skiba.
– Historyczna kamienica przy ul. Owsianej 3 w Gdańsku od lat jest zaniedbana przez władze miasta, które pozwalają na składowanie tam opon, śmieci oraz stopniową ruinę. Budynek niszczeje, mimo swojej wartościowej architektury. Niestety, nie widać, aby w jakimkolwiek stopniu był zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, pożarem czy zawaleniem. Analogiczna sytuacja dotyczy nieruchomości przy ul. Wspornikowej oraz budynku przy ul. Reduta Żbik, który od kilku miesięcy objęty jest procedurą wpisu do rejestru zabytków przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niestety, od lat nie są w tych miejscach wykonywane remonty, czy nawet prace zabezpieczające, mimo że budynki należą do Gdańskich Nieruchomości. Nie można oprzeć się wrażeniu, że to celowe działanie władz, które chcą rozszerzyć okoliczną zabudowę deweloperską o tereny, na których stoją kamienice. Nie ma na to naszej zgody – mówią radni Przemysław Majewski oraz Andrzej Skiba.
Obaj też wystosowali w tej sprawie interpelację do prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz. Radnych interesuje, czy budynek przy ul. Owsianej 3 został wcześniej zabezpieczony przez Gdańskie Nieruchomości na wypadek pożaru i działania warunków atmosferycznych, jakimi remontami lub pracami zabezpieczającymi objęte były budynki przy ul. Owsianej 3 i 6, Wspornikowej oraz Reduta Żbik w ostatnich pięciu latach i jakie były to koszty. Radni chcieliby poznać plany miasta i Gdańskich Nieruchomości co do tych konkretnych nieruchomości.
Historyczna kamienica przy ul. Owsianej 3 w Gdańsku od lat jest zaniedbana przez władze miasta, które pozwalają na składowanie tam opon, śmieci oraz stopniową ruinę.
Przemysław Majewski / radny Gdańska
Co dalej z zaniedbanymi kamienicami w Gdańsku?
– Bezpośrednio po wykwaterowaniu wszystkie budynki zabezpieczane są przed dostępem osób postronnych, a jeśli to konieczne, również obejmowane są nadzorem. W tych budynkach zlikwidowane są również przyłącza wszystkich mediów: gazu, wody, energii elektrycznej. Zabezpieczenia oraz likwidacja przyłączy mają na celu zabezpieczenie tych miejsc przed dostępem osób niepowołanych, ale także działaniem warunków atmosferycznych, i wyeliminowanie samoistnego zagrożenia pożarowego – wyjaśnia Joanna Bieganowska z referatu prasowego Biura Prezydent Gdańska.
Zapytaliśmy przedstawicieli Biura Prezydent Aleksandry Dulkiewicz o plany miasta i Gdańskich Nieruchomości wobec budynków przy ul. Owsianej 3 i 6, Wspornikowej oraz Reduta Żbik?
– Nieruchomość przy ul. Reduta Żbik 7A, B, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta, przeznaczona jest pod parking – dotyczy terenu, na którym obecnie usytuowany jest budynek figurujący pod adresem Reduta Żbik 7. A zatem trwałe, docelowe zagospodarowanie tego miejsca uzależnione jest od dokonania rozbiórki istniejącego obiektu. Nieruchomości przy ul. Owsianej 1, 1A, 2, 3 oraz ul. Wspornikowej 12 i 13, ze względu na zły stan techniczny i ogromne nakłady, przeznaczono do sprzedaży – wyjaśnia Joanna Bieganowska.
Bezpośrednio po wykwaterowaniu wszystkie budynki zabezpieczane są przed dostępem osób postronnych, a jeśli to konieczne, również obejmowane są nadzorem. W tych budynkach zlikwidowane są również przyłącza wszystkich mediów.
Joanna Bieganowska / referat prasowy Biura Prezydent Gdańska
Co do remontów i związanych z tym kosztów, w gdańskim urzędzie przyznają, że, z uwagi na bardzo zły stan, po wykwaterowaniu przeprowadzane były zabezpieczenia budynków w ramach zadań własnych. Ich łączny koszt, zawierający także przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz likwidację przyłącza gazowego po wykwaterowaniu budynku przy ul. Owsianej 3, wyniósł 81 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze