Tuż przed pisemnymi egzaminami maturalnymi w ubiegłych latach pojawiały się informacje o wykradaniu ze szkół i udostępnianiu w sieci aktualnych arkuszy egzaminacyjnych na matury pisemne z obowiązkowych przedmiotów. Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w ciągu trzech lat kilka doniesień do prokuratury, jednak wszystkie śledztwa zostały umorzone.
– Po przeciekach w latach 2019-2022 i umorzeniu wszystkich śledztw w tych sprawach zostaliśmy trochę zdani sami na siebie – mówił dyrektor CKE Marcin Smolik w rozmowie w Radiu ZET.
Stąd właśnie decyzja o zwiększeniu zabezpieczeń we własnym zakresie.
Egzamin maturalny. Czujniki w paczkach z arkuszami egzaminacyjnymi
Marcin Smolik zapowiedział, że CKE powtórzy sprawdzone w ubiegłym roku środki zabezpieczające przed otwarciem paczek z arkuszami egzaminacyjnymi. Będą to np. rozmowy wideo z losowo wybranymi szkołami. Dyrektor takiej placówki będzie musiał w trakcie połączenia pokazać nierozpakowaną paczkę z nienaruszonym opakowaniem.
Część paczek z arkuszami zostanie wyposażona w specjalne czujniki. Jeśli taka paczka zostanie otwarta wcześniej niż w o wskazanej przez CKE godzinie w dniu egzaminu, czujnik zostanie uruchomiony. Paczek wyposażonych w nadajniki będzie – jak zapewnia Smolik – więcej niż w ubiegłym roku, podobnie jak szkół, do których zadzwoni przedstawiciel CKE.
Przypomnijmy, że CKE zgłaszała przypadki przecieków maturalnych z 2023 roku, ale większość spraw została już umorzona.
Matura ustna: przecieki są możliwe?
Przecieki maturalne mogą dotyczyć także egzaminów ustnych. Składa się on z dwóch części. Pierwsza to 110 pytań jawnych – te są znane, już od kilku miesięcy znaleźć je można w zakładce na stronie CKE (sprawdź TUTAJ). To pytania sprawdzają znajomość treści i problematyki obowiązkowych lektur.
Druga część to pytania niejawne – w teorii maturzysta poznaje je dopiero na egzaminie. Maturzysta dostaje na egzaminie temat związany z literaturą, językiem lub dziełem sztuki i omawia go na podstawie dołączonego materiału.
W ubiegłym roku na popularnych wśród młodzieży komunikatorach pojawiły się opracowywane „na bieżąco” jeszcze w trakcie egzaminów tematy. Pytania zmieniane są co dwie godziny, zatem maturzyści, przystępujący do egzaminów później, mają szanse na dostęp do pytań i opracowanych odpowiedzi. Na ten problem Centralna Komisja egzaminacyjna nie znalazła rozwiązania.
Matura 2024: początek 7 maja
Obowiązkowe egzaminy pisemne rozpoczynają się zaraz po zakończeniu długiego majowego weekendu. We wtorek 7 maja o godz. 9.00 rozpocznie się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dzień później zostanie przeprowadzona matura z matematyki, a w kolejnym dniu egzaminy dojrzałości z języków obcych nowożytnych. Matury pisemne zakończą się 24 maja. Matury ustne zostaną przeprowadzone w dniach 11-16 maja (z wyłączeniem 12 maja) oraz w dniach 20-25 maja. Wyniki matur CKE poda 9 lipca.
WIĘCEJ Matury ruszają za kilka dni
Uwaga na maturalny scam
Maturzyści przeszukują internet w poszukiwaniu przecieków czy pewniaków przed zaczynającymi się 7 maja egzaminami maturalnymi.
– Niemal codziennie wyskakują mi oferty dostępu do arkuszy – przyznaje Malwina Więcka, gdańska licealistka. – W tym tygodniu miałam już jeden komunikat o tym, że ktoś może udostępnić arkusze CKE i dwa „zobacz, co będzie na maturze z matematyki”.
Najczęściej to tzw. scam – czyli sposób wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy poprzez wzbudzenie zaufania i wykorzystanie go podczas oszustwa. Przykładem popularnego ostatnio scamu jest „prośba” o podanie dokładnego adresu do odebrania paczki – a żeby to zrobić, trzeba wejść w podany link.
W przypadku tej pierwszej oferty Malwina mogłaby kupić arkusz, płacąc blikiem, w przypadku drugiej – wystarczyłoby kliknięcie w link.
– W ubiegłym roku jeden mój znajomy tak zrobił i zainfekował sobie telefon. Wyczyściło mu konto. Zgłosił na policję, ale chyba do dzisiaj nic się nie rozwiązało.
– Na takie komunikaty przed terminem matur trzeba bardzo uważać – przestrzegają eksperci CKE. – Nie ma tam prawdziwych danych, a łatwo stracić pieniądze albo sprzęt.
Napisz komentarz
Komentarze