Wszystko rozpocznie się o godzinie 15 podaniem IP serwera na Instagramie @asp.gda.mc, następnie prezentacją wyjaśniającą ideę całej inicjatywy oraz jej techniczną stronę. Potem przyjdzie czas na zwiedzanie wirtualnej uczelni w swej własnej postaci w Minecraft bądź poprzez telebim w Patio ASP.
ASP w Gdańsku otwiera serwer w Minecrafcie
Czym jest wspomniana inicjatywa? Praca nad projektem Minecraft trwała w gdańskiej ASP od jesieni ubiegłego roku. Wszystko zaczęło się od spotkania Sebastiana Choromańskiego – pracownika Biura Promocji ASP, zarządzającego Patio – oraz Macieja Nowackiego, studenta grafiki.
– Sebastian zauważa Macieja grającego na Patio w Minecrafta. Student podłączył swojego laptopa do wielkiego telebimu zbudowanego z 9 telewizorów, przez co cała szkoła może śledzić jego rozgrywkę przez przeszkloną, trzypiętrową ścianę klatki schodowej, wzdłuż której przebiegają także trasy dwóch wind. Drzwi były otwarte, a sala pusta, bo zwykle między rezerwacjami Patio odbywają się sesje Work and Chill, czyli otwarty dostęp do Patio, na którym są leżaczki, stoły, krzesła i prąd. Po krótkiej rozmowie wykrystalizował się pomysł, żeby stworzyć serwer ASP w Gdańsku – miejsce, które będzie przestrzenią wirtualną dla społeczności studentów, absolwentów i wykładowców – opisują chronologię wydarzeń sami twórcy projektu.
Co dalej? Maciej zgromadził grupę studentów, gotowych dołączyć do projektu, w tym gronie jest Zuzanna Kijewska, studentka grafiki. Spotykają się, dyskutują, w końcu ustalają, że trzeba zbudować wspólną przestrzeń, reprezentatywną i otwartą w przyszłości dla osób z zewnątrz. Maciej i Zuzanna przejęli w tej grupie inicjatywę, podjęli pracę nad tworzeniem serwera. Zuzanna nabyła np. umiejętność dodawania cyfrowych obrazów do świata Minecrafta, bardzo przydatną podczas tworzenia wystawy. Pokonywali wiele pułapek i technicznych dylematów, ostatecznie zbudowali wspólnymi siłami w Minecrafcie gmach Wielkiej Zbrojowni, czyli główny budynek gdańskiej ASP.
Wkrótce zobaczyć będziemy mogli rezultat wszystkich powyższych działań. Ta studencka inicjatywa ludzi grających w Minecraft jest „do podglądania” na bieżąco, wystarczy śledzić profile ww. autorów na Instagramie. Prócz tego Zuzanna i Maciej stworzyli open call na prace dla chętnych, którzy chcą wziąć udział w wystawie.
– Można się zgłaszać niezależnie od wieku i wykształcenia. Liczy się sztuka. Z zebranych prac powstanie ekspozycja, która zostanie udostępniona już 16 maja – zapraszają.
Napisz komentarz
Komentarze