Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szadółki od kuchni. Dzień otwarty Zakładu Utylizacyjnego [FILM]

Co to takiego biofitlr, jak działa kompostownia komorowa, a jak tunelowa i co zrobić, by Gdańsk i trzy inne gminy nie utonęły pod śmieciami, których produkują 300 tysięcy ton rocznie? Na te i podobne pytania odpowiedzi szukać można było w sobotę 13 kwietnia 2024 roku podczas dnia otwartego Zakładu Utylizacyjnego w gdańskich Szadółkach.
Kliknij aby odtworzyć

- Aby w pełni zrozumieć ideę segregacji odpadów, przekonać się, dlaczego tak ważna jest prawidłowa segregacja już u źródła, czyli w naszych domach chcemy pokazać co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do śmietnika. Poznanie od środka naszego zakładu pozwoli zobaczyć, jak wygląda zagospodarowywanie odpadów w naszym mieście -  mówił, zapraszając mieszkańców do zwiedzania obiektu Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Jestem przekonany, że po wizycie w naszej zmodernizowanej sortowni każdy będzie inaczej podchodził do wyrzucanych odpadów. Bo odpady, które do nas trafiają, zamieniamy w cenne surowce wtórne i to chcemy właśnie pokazać podczas dnia otwartego w zakładzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zakład Utylizacyjny w Szadółkach już po modernizacji

Popularne „Szadółki” faktycznie obejmują powierzchnią 67,5 hektara i rocznie odbierają około 300 tys. ton śmieci produkowanych przez ponad 560 tys. mieszkańców 4 gmin: Gdańsk, Kolbud, Pruszcz Gdański oraz gminy wiejskiej Pruszcz Gdański. Zakład, który w dniu otwartym, 13 kwietnia 2024 r., demonstrował zainteresowanym cykl technologiczny odpowiedzialny za odzyskiwanie surowców do recyklingu, wyposażony jest w szeroką gamę instalacji, a zwiedzający zobaczyć mogli m.in. jak wyglądają kwatery i plac składowania odpadów gabarytowych, biofiltr, kompostownie komorowa i tunelowa czy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama