Protest rolników. 20 marca manifestacje i blokady w całym kraju
W całym kraju spodziewane jest powyżej 0,5 tysiąca demonstracji z reguły powiązanych z blokadami lub paraliżującymi ruch aut przejazdami ciągników po uczęszczanych publicznych drogach. Na środę 20 marca 2024 r. rolnicy zaplanowali kolejny etap swoich protestów, o których przyczynach szerzej przeczytasz poniżej.
- Jesteśmy na przednówku. Za 5 miesięcy zaczynamy nowe zbiory zbóż, rzepaku, a nie damy rady do tego czasu sprzedać tego, co mamy na chwilę obecną w magazynach, a wtedy napłyną nowe. Zamkniemy się w pętli, która może sprawić, że część produktów pójdzie na zmarnowanie – tłumaczył „Zawsze Pomorze” Zenon Dybski, gdański rolnik, który uczestniczył w relacjonowanej przez nas blokadzie Gdańska 20 lutego 2024 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rolnicy znów protestują! Manifestacje i blokady dróg w wielu miastach
Dokładnie w miesiąc po poprzedniej mobilizacji, która na wiele godzin częściowo sparaliżowała ruch w stolicy Pomorza oraz na wielu głównych drogach regionu (gdzie blokady kontynuowano przez szereg dni), rolnicy przygotowali kolejne akcje protestacyjne.
Gdańsk
Według zapowiedzi urzędników gdańskiego magistratu, bazujących na zgłoszeniach organizatorów zgromadzenia, protest rozpocznie się na Placu Solidarności, a następnie od godz. 11.00 - 11.30 uczestnicy będą przemieszczać się trasą: ul. Nowomiejska - Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Hucisko - Toruńska - Okopowa - Urząd Wojewódzki. Zakończenie przewidywane jest około godz. 16.00, warto jednak pamiętać, że używane na proteście ciągniki i inne maszyny rolnicze przed godz. 11 muszą dojechać pod położony w Śródmieściu pomnik Poległych Stoczniowców, a po południu – wrócić do gospodarstw.
- W godz. 11-13 mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu linii autobusowych i tramwajowych w kierunku od Bramy Oliwskiej - Plac Zebrań Ludowych do Centrum Gdańska. Informacje o bieżących zmianach będą dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w zakładce „Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna” oraz na przystankach, na tablicach elektronicznych – zapowiada Paulina Chełmińska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przestrzeni publicznej oraz odbywającym się zgromadzeniu publicznym czuwać będą funkcjonariusze policji. W najbardziej newralgicznych punktach ruchem będzie kierowała policja. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy – apeluje.
Protesty rolników na Pomorzu. Lista miast
Chojnice:
- Trasa Chojnice – Tuchola, DW 240, miejscowość Silno
- Całkowita blokada drogi wojewódzkiej nr 240 w miejscowości Silno w rejonie przejście dla pieszych (DW 240 – Silno ul. Gockowicka)
- Obwodnica Chojnic DK 22 - Stare Parcele - Chojnice ul. Gdańska (Stara Berlinka)
- Całkowita blokada drogi DK 22- Obwodnica Chojnic DK 22 - Stare Parcele – Chojnice ul. Gdańska (Stara Berlinka)
- Trasa Chojnice – Kościerzyna, DW 235, miejscowość Zalesie
- Blokada drogi wojewódzkiej nr 235 w miejscowości Zalesie w rejonie przejście dla pieszych ul. Gdańska 18 na wysokości sklepu spożywczego
- Trasa Chojnice – Starogard Gdański, DK 22, miejscowość Złotowo, Wybudowanie pod Łąg 16
- Blokada drogi krajowej nr 22 w miejscowości Złotowo na wysokości skrzyżowania z ul. Wybudowanie
Człuchów:
- miejscowość Barkowo – DK 22. Blokowanie rotacyjne ruchu pojazdów na DK 22 (trasa Człuchów – Piła)
- miejscowość Zagórki – DK 22. Blokowanie rotacyjne ruchu pojazdów na DK 22 (trasa Człuchów – Chojnice)
Kartuzy:
- Przodkowo, DW 224. Przejazd ulicami.
Kwidzyn:
- Kwidzyn – Baldram, DK 90. Blokada drogi krajowej nr 90 na odcinku od zjazdów z mostu na Wiśle do ronda w m. Baldram
- Raniewo DW 521. Blokowanie przejścia dla pieszych w m. Raniewo – DW 521
Malbork:
- DW 55 w centrum miasta.
- Pierwszy przejazd: m. Malbork – parking "Nad Stawem" - ul. Wałowa (K55) - most im. Rotmistrza Pileckiego - Al. Rodła (K22) – Al. Wojska Polskiego – skrzyżowanie z ul. Chopina (nawrót) - Al. Wojska Polskiego - Al. Rodła (K22) - most im. Rotmistrza Pileckiego - ul. Wałowa (K55) - parking "Nad Stawem"
- Drugi przejazd: m. Malbork, parking "Nad Stawem" - ul. Wałowa (K55) - most im. Rotmistrza Pileckiego - Al. Rodła (K22) – Rondo Lotników Polskich (nawrót) - Al. Rodła (K22) – zatrzymanie pojazdów na pasach ruchu w obu kierunkach - most im. Rotmistrza Pileckiego - ul. Wałowa (K55) - parking "Nad Stawem" + pikieta bez udziału maszyn rolniczych Malbork, Pl. Kazimierza Jagiellończyka
Nowy Dwór Gdański:
- S7 – węzeł Nowy Dwór Gdański. Blokowanie drogi S7 na wys. Węzła Nowy Dwór Gdański.
Puck
- Teren gminy Kosakowo. Protest rotacyjny na drogach na terenie gminy Kosakowo – blokowanie dróg publicznych.
Starogard Gdański:
- Starogard Gdański – DK 22 – Zblewo. Przejazd pojazdów wolnobieżnych na trasie Starogard Gd ul. Owidzka – ul. Unii Europejskiej do ronda Andrzeja Grubby – DK 22 w kierunku m. Zblewo (kierunek Chojnice) – powrót w kierunku Starogardu Gdańskiego
Sztum:
- Sztum – DK 55, m. Sztum – przejazd DK 55 ul. Sienkiewicza – rondo Pod Dębami – ul. Mickiewicza- ul. Jagiełły – rondo na Przedzamczu – powrót do ronda Pod Dębami
- miejscowość Nowiec – DW 515, skrzyżowanie drogi W 515 z drogą 2936G z jednoczesną blokadą drogi W 515 od skrzyżowania do stacji paliw
- miejscowość Kalwa – DW 515 z drogą 3109G, skrzyżowanie drogi W 515 z drogą 3109G z jednoczesną blokadą dróg
Mikołajki Pomorskie – DW 522, blokowanie drogi
Wejherowo
- Ul. Sobieskiego/ul. 3-ego Maja
- Wejherowo - DW 468
Dlaczego rolnicy protestują?
„Rolnicy protestują z powodu dotkliwego wpływu agresji Rosji wobec Ukrainy na ich sytuację. Spadki cen na rynkach produktów rolno-spożywczych uderzyły w nich szczególnie mocno, jednocześnie ceny środków produkcji znacząco wzrosły. Dodatkowo, Komisja Europejska zaproponowała wdrożenie Zielonego Ładu bez konsultacji z rolnikami, nie do końca uwzględniającego prawidłową agrotechnikę. To z kolei prowadzi do zmniejszenia produkcji rolnej i wzrostu kosztów” – poinformowała, cytując słowa Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pomorska Izba Rolnicza.
CZYTAJ TEŻ: Rybacy poparli protest rolników. Też czekają na zmiany przepisów
Jak czytamy dalej w komunikacie: „Chcielibyśmy podkreślić, że produkcja rolna w Polsce i w Unii Europejskiej jest bezpieczna. Unia Europejska jest liderem w eksporcie produktów żywnościowych najwyższej jakości i zapewniającej ochronę klimatu i środowiska. Redukcja tej produkcji może spowodować niedobory żywności oraz zastąpienie jej produktami o niższych standardach z innych regionów, co mogłoby prowadzić do dalszych zmian klimatycznych. Mieszkańcy Unii Europejskiej mogą zostać narażeni na konsumpcję żywności gorszej jakości z krajów, gdzie nie są przestrzegane wysokie standardy w produkcji żywności oraz dobrostanu zwierząt, co może mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia. Dlatego prosimy wszystkich o zrozumienie sytuacji oraz apelujemy do Decydentów o natychmiastowe podjęcie rozwiązań przedstawionych przez protestujących rolników postulatów”.
Napisz komentarz
Komentarze