25 lat polski w NATO
W czasie 25-letniej obecności Polski w strukturach NATO od samego początku polskie okręty biorą aktywny udział w ćwiczeniach i operacjach pod egidą paktu. Zaraz po przyjęciu naszego kraju do NATO jednostki pod polską banderą były przyjmowane z dużym zainteresowaniem, ponieważ dysponowaliśmy wyłącznie okrętami pochodzącymi z polskich stoczni lub zakupionymi od ZSRR. To pozwalało na realne porównanie możliwości bojowych i taktycznych. Przykładem polski okręt podwodny ORP Orzeł, wówczas jeszcze uznawany za nowoczesny, którego załoga często unikała wykrycia przez poszukujące Orła w trakcie ćwiczeń okręty, przeprowadzając skuteczne „ataki”. Polscy marynarze uczestniczyli ponad 250 razy we wspólnych ćwiczeniach. Ostatnimi z nich były manewry flot w ramach wielkich ćwiczeń Steadfast Defender-24. Największy zakres miały zadania wykonywane na Morzu Północnym, lecz i na Bałtyku pojawiło się kilkanaście okrętów. Niektóre spośród nich zostaną udostępnione do zwiedzania.
Rocznica Polski w NATO. W Gdyni zwiedzisz okręty wojenne!
We wtorek, 12 marca o godzinie 10 na Skwerze Kościuszki w Gdyni, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej oraz Orkiestry Marynarki Wojennej odbędzie się wciągnięcie na maszty flagi państwowej oraz flagi Paktu NATO. Odegrane zostaną hymn Polski oraz hymn paktu. Z dział salutacyjnych znajdujących się na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut armatni z 11 salw.
Tego dnia dwie jednostki Marynarki Wojennej: okręt rakietowy ORP Piorun oraz niszczyciel min ORP Albatros zostaną udostępnione do zwiedzania przy Nabrzeżu Pomorskim oraz obok ORP Błyskawica w Gdyni. Na pokłady okrętów można będzie wejść od godziny 11 do 17, w tym samym czasie nasz słynny niszczyciel z okresu II wojny światowej będzie można zwiedzać bezpłatnie.
Przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni cumuje włoska fregata rakietowa ITS Luigi Rizzo. Ten okręt zostanie udostępniony do zwiedzania od godziny 15 do 17. Warto z tej okazji skorzystać, ponieważ nowoczesne okręty wojenne dość rzadko otwierają swoje pokłady dla osób spoza sił zbrojnych. Oczywiście trudno liczyć na oglądanie urządzeń objętych tajemnicą wojskową, lecz już samo wejście przez trap jest szczególnym przeżyciem. Szczególną uwagę przyciąga ORP Albatros, który należy do najnowszych nabytków polskiej marynarki. Włoskie okręty wojenne dość rzadko docierają na Bałtyk. Fregata ITS Luigi Rizzo należy do serii okrętów klasy Bergamini, weszła do służby w roku 2017. Zbudowana została według założeń FREMM, czyli konstrukcji okrętów dostosowanych do różnych założeń, np. specjalizowanych w zwalczaniu okrętów podwodnych. Fregata dysponuje m.in. armatami kalibru 127 oraz 76,2 mm, blokiem wyrzutni rakietowych dla pocisków Aster oraz ciekawą, nietypową bronią akustyczną. Na pokładzie fregaty mogą bazować dwa śmigłowce. W ramach typu Bergamini włoska marynarka zbudowała osiem jednostek dla własnej floty oraz dwie na eksport do Egiptu. Możliwości taktyczne fregaty warto będzie porównać do zakładanych parametrów polskich okrętów budowanych w ramach programu Miecznik.
Napisz komentarz
Komentarze