Będzie nowy buspas w Gdańsku. Powstanie w al. Grunwaldzkiej
Al. Grunwaldzka, na odcinku od ul. Kołobrzeskiej do Galerii Bałtyckiej, została wskazana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku jako odcinek generujący duże opóźnienia w ruchu autobusów oraz o dużym potencjale oszczędności czasowych, w przypadku zmian w organizacji ruchu. Nowy buspas ma powstać na jezdni w kierunku Wrzeszcza, od przystanku Biblioteka Główna UG do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego przy skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego. Jak informuje magistrat, zostanie wytyczony w taki sposób, aby zachować pełną przepustowość skrzyżowania al. Grunwaldzkiej z ul. Słowackiego.
Ze zmian z pewnością ucieszą się korzystający z komunikacji zbiorowej. Mniej powodów do zadowolenia będą mieć kierowcy, chociaż, jak zapewniają urzędnicy, nie ucierpią na nowym rozwiązaniu.
– Buspas będzie się kończyć w pewnej odległości od skrzyżowania. Tym samym, choć zator może się wydłużyć geometrycznie, czas przejazdu dla ruchu ogólnego się nie zmieni – mówi Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Równocześnie autobusy linii 122 i 199 uzyskają wymierne oszczędności w czasie przejazdu. W przypadku szczytu popołudniowego, będą one sięgać nawet 10 minut na odcinku od ul. Kołobrzeskiej do Galerii Bałtyckiej.
Z linii 122 i 199 w kierunku Wrzeszcza na omawianym odcinku korzysta dziennie ponad 2300 osób. Łącznie szacowane dzienne oszczędności czasowe wszystkich pasażerów, w wyniku uruchomienia buspasa, to ponad 92 godz., czyli prawie 4 dni.
Gdzie są buspasy w Gdańsku?
Termin zmiany organizacji ruchu i wydzielenia buspasa zostanie ustalony po zakończeniu projektowania i ustaleń z ZTM-em. Obecnie najdłuższym gdańskim buspasem jest ten oddany w 2012 r. na Podwalu Przedmiejskim. Obowiązuje na odcinku od zjazdu z estakady Elbląska do ul. Słodowników, i liczy 1150 metrów. Poza tym, buspasy funkcjonują:
- na Trakcie św. Wojciecha,
- Podwalu Grodzkim
- czy ul. Piecewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze