Wieża ciśnień w Sztumie do remontu
Wieże ciśnień można było zobaczyć w miastach przy dworcach kolejowych, służyły bowiem do "nawadniania" parowozów. Ponadto w wysokich punktach miejscowości, gdzie zabezpieczały odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej. Kolejowe rozebrano bądź niszczeją - dość spojrzeć na wieżę ciśnień obok dworca w Malborku. Miejskie wieże zagospodarowano w rozmaity sposób. Malborska wieża na pl. Słowiańskim to miejsce wystaw i spotkań kulturalnych. Sztumska wieża nadal pracuje na rzecz miejscowych wodociągów.
CZYTAJ TEŻ: Pomorskie zabytki wypięknieją. Radni zdecydowali o dofinansowaniach
Wieżę w Sztumie wybudowano 113 lat temu, w modnym wówczas neogotyckim stylu. Wyglądem przypomina obronną basztę zamku. Stoi na wysokim wzgórzu, w pobliżu jeziora Barlewickiego. Wieża jest okrągła, natomiast średnica powiększa się w górę, bowiem znajduje się tam zbiornik na wodę. Dach ma kształt ośmiobocznego ostrosłupa, kryty karpiówką. Wieża znajduje się na skraju jednego z najstarszych sztumskich cmentarzy, gdzie zachowała się m.in. kaplica grzebalna rodziny von Pflipsen.
Stan techniczny obiektu w ostatnich latach wyraźnie się pogarszał. Z dachu spadały uszkodzone dachówki, ceglane ściany kruszyły się. Wkrótce ulegnie to diametralnej zmianie. Sztumski samorząd pozyskał dotację 790 tysięcy złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wieża ciśnień przejdzie gruntowną rewitalizację, z wymianą pokrycia dachowego, stolarki okiennej, odbudową balkonów i odnowieniem fasady. Oczywiście wszystkie prace będą prowadzone w stałym kontakcie z konserwatorem zabytków.
Napisz komentarz
Komentarze