„Nie tylko Bullerbyn”. Wystawa sentymentalna w NCK w Gdańsku
„Nigdy nie była w Szwecji, choć lubiła podróżować. Nie widziała na żywo czerwonych domków z białymi okiennicami, szwedzkich ogródków i podwórek, ani bawiących się na nich bosonogich maluchów z płowymi włosami. A jednak to jej ilustracje do najważniejszej książki Astrid Lindgren stały się dla wielu pokoleń Polaków furtką do skandynawskiej literatury i początkiem przygody z bohaterami szwedzkich książek” – pisze w tekście „Bullerbyn Hanny Czajkowskiej” Barbara Gawryluk.
Bo też Hannie Czajkowskiej poświęcona będzie – kolejna po „Misiu Uszatku” – sentymentalna wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Miś Uszatek ma już 65 lat. Wystawa w NCK
Wybitna ilustratorka studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczęła w 1939 roku, a ukończyła już po wojnie pod kierunkiem m.in. Tadeusza Pruszkowskiego (malarstwo) i Jana Marcina Szancera (grafika). Zilustrowała ponad sto książek dla dzieci, najbardziej znane to „Dzieci z Bullerbyn”, „Nils Paluszek” i „Karlsson z Dachu” Astrid Lindgren.
PRZECZYTAJ TEŻ: Odrestaurowane zabytki w kościele św. Jana zyskały iluminacje
– „Dzieci z Bullerbyn” to we wspomnieniach wielu dorosłych pierwsza książka, którą przeczytali samodzielnie, i pierwsza, do której wielokrotnie wracali. Dlatego też nie istnieje dla nich żadne inne wydanie niż to z żółtą okładką i narysowaną cienką kreską szóstką dzieci lecących na miotłach. Powstało w 1957 roku w Naszej Księgarni – pisze Barbara Gawryluk.
W Galerii NCK zobaczymy 60 prac wykonanych w różnych technikach i kolorystyce, a także pamiątki związane z artystką.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wystawa prac Janusza Grabiańskiego, autora ilustracji do „Elementarza” Mariana Falskiego
Wystawa do 17 marca. Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze