Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zabytkowe skrzydło ołtarzowe powraca do Muzeum Zamkowego w Malborku

Ogromna liczba zabytkowych artefaktów znajdujących się w zbiorach zamku krzyżackiego w Malborku w trakcie II wojny światowej uległa rozproszeniu lub wręcz zniszczeniu. Dzięki żmudnej i wytrwałej pracy muzealników udaje się odszukać i odzyskać kolejne dzieła, które powracają do Malborka. Tak też stało się w przypadku skrzydła ołtarzowego z Ingeln w Dolnej Saksonii, datowanego na około roku 1500, które jeszcze w XIX zostało zakupione do malborskich zbiorów i znajdowało się w kościele Najświętszej Maryi Panny na Zamku Wysokim. Po wielu latach odnaleziono dzieło w jednym z kościołów na terenie Gdańska.
Zabytkowe skrzydło ołtarzowe powraca do Muzeum Zamkowego w Malborku
Fragment zabytkowego skrzydła ołtarzowego z Ingeln w Dolnej Saksonii, dzieło powstało około roku 1500

Autor: MKiDN

Skrzydło ołtarza z ok. 1500 roku wróciło do Malborka

Muzeum Zamkowe w Malborku uczestniczy od roku 2018 w specjalnym programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Badanie polskich strat wojennych". Do tej pory udało się zidentyfikować ponad 2 tysiące obiektów utraconych z Malborka. Wiele zabytków jest rozproszonych w rozmaitych instytucjach w kraju i za granicą. Ich odnalezienie to dopiero początek drogi do odzyskania i powrotu do malborskich zbiorów.

Przykładem służyć mogą dwie kwatery witrażowe, które odnaleziono w kościele w Zalewie i zostały przekazane do Malborka w ubiegłym roku. W gdańskim kościele Świętej Trójcy odszukano z kolei zabytkowe skrzydło ołtarzowe z Ingeln w Dolnej Saksonii. Dzieło to powstało około roku 1500, jest polichromowane i złocone. Dwa skrzydła ołtarzowe ze średniowiecznej nastawy w Ingeln oraz pojedyncze rzeźby zakupiono w roku 1893 do zbiorów malborskich. Lewe skrzydło zawieszono na ścianie południowej kościoła Najświętszej Maryi Panny na Zamku Wysokim.

Na czas transportu do Malborka dzieło zostało pieczołowicie zapakowane i zabezpieczone
ZOBACZ TEŻ: Zamek w Malborku z nagrodą od Google'a! Muzeum dostało Złotą Pinezkę

Jego powojenne losy owiane są w dużej części mgłą tajemnicy. Wiadomo, że w czerwcu 1945 roku skrzydło ołtarzowe przekazano do Muzeum Miejskiego w Gdańsku, potem trafiło do kościoła Świętej Trójcy w tym mieście. Ponieważ potwierdzono, że zabytek znajdował się w zbiorach zamku w Malborku, w grudniu ubiegłego roku Prowincja św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanie) podjęła decyzję o zwrocie skrzydła do Malborka. Niezbędne dokumenty podpisali przedstawiciele ww. prowincji, resortu kultury i dziedzictwa narodowego oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Do dziś w zbiorach malborskiego muzeum znajduje się pięć z zakupionych pod koniec XIX wieku rzeźb, fragment skrzyni oraz jedno malowane skrzydło.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama