Audioprzewodnik to bardzo prosta forma zwiedzania oglądanego obiektu – otrzymujemy urządzenie ze słuchawkami, włączamy je i, w ślad za podawanymi przez lektora wskazówkami, podążamy trasą zwiedzania. W Muzeum Zamkowym w Malborku popularność audioprzewodników systematycznie wzrasta, choć, kiedy je wprowadzano, nie brakowało sceptyków, że ta forma udostępniania zbiorów się nie przyjmie. Oczywiście, wciąż wielu turystów preferuje tradycyjne zwiedzanie z opowieścią przewodnika.
Każdego roku audioprzewodniki przechodzą zmiany i poprawki. W 2022 roku wprowadzono w Malborku bardzo ciekawą innowację – audioprzewodnik podaje nam również informacje na temat otoczenia zamku, nie tylko samej warowni.
Jak wyjaśnia Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego nowość tę wprowadzono, by w większym stopniu skierować zainteresowanie turystów także w stronę miasta, gdzie znajduje się przecież wiele interesujących miejsc.
Ponadto, w dobie ograniczeń covidowych, pojawiła się pewna organizacyjna uciążliwość – turyści przybywający do Malborka bez wcześniejszej rezerwacji biletu, musieli oczekiwać na wejście do warowni (względy bezpieczeństwa nakazują pewne oddalenie grup zwiedzających). Takie oczekiwanie trwało nawet 2 godziny. Dzięki audioprzewodnikowi turysta może ten czas wykorzystać na obejrzenie otoczenia zamku, zamiast bezczynnego oczekiwania.
Pojawiła się jeszcze jedna nowość – audioprzewodniki opracowano także dla oddziału Muzeum Zamkowego w Sztumie.
Napisz komentarz
Komentarze