Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska i szopka-niespodzianka

Mieszkańcy Trójmiasta licznie zawitali w sobotnie popołudnie do Oliwy, by wziąć udział w Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej zorganizowanej przez Fundację Wspólnota Gdańska i Radę Dzielnicy Oliwa. W tym roku tych, którzy czekali na odsłonięcie tradycyjnej szopki z piasku, czekała niespodzianka.
Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska i szopka-niespodzianka

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Drewniana Święta Rodzina zamiast piaskowej rzeźby

Spotkanie odbyło się przed budynkiem Oliwskiego Ratusza Kultury. Do wspólnej modlitwy przy szopce zaproszono przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Gdańsku, m.in. rzymsko-katolickiej parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej, parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, parafii polsko-katolickiej pw. Bożego Ciała, Synagogi BEIT Trójmiasto, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Związku Postępowych Gmin Żydowskich, Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, Gdańskiego Centrum Kultury Muzułmańskiej, parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, parafii Greckokatolickiej pw. Św. Bartłomieja i Opieki NMP w Gdańsku, Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz Kościoła Anglikańskiego.

Od lat tradycją oliwskich spotkań było odsłonięcie szopek wyrzeźbionych w piasku. W tym roku piaskowe dzieło sztuki zostało zastąpione przez wyrzeźbione w drewnie postacie Matki Boskiej, klęczącej przed kołyską z maleńkim Jezusem i stojącego z boku św. Józefa z drewnianym kosturem. Autorami szopki są: Anna i Antoni Borysewicz (sacrum) i Czesław Podleśny (profanum).

Przed godziną 18. zaproszono zebranych do wspólnego stołu, czyli degustacji świątecznych potraw przyrządzonych przez oliwskich gastronomików i wolontariuszy Fundacji Wspólnota Gdańska.

Szopka będzie prezentowana do 7 stycznia 2024.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama