Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wystawa Body Worlds znowu w Gdańsku. Ekspozycję można zwiedzać w Amber Expo

Do Gdańska wróciła wzbudzająca emocje i kontrowersje wystawa Body Worlds. Tym razem prezentowana jest nowa ekspozycja - Vital! Wystawa będzie otwarta dla widzów do 11 marca 2024r., w Amber Expo, w Hali A, przy ul. Żaglowej 11. Wystawa autorstwa anatoma, wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagensa zyskała już miano najliczniej odwiedzanej wystawy wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów.
Wystawa Body Worlds znowu w Gdańsku. Ekspozycję można zwiedzać w Amber Expo

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Wystawa Body Worlds znów w Gdańsku

W 2019 r., w Gdańsku prezentowana była wystawa Body Worlds z cyklu "The Cycle Of Life". Zwiedzający mieli wtedy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. W tym roku widzowie mogą zobaczyć wystawę Body Worlds z cyklu "Vital", która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił.

Jak podkreślają organizatorzy, wystawa umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 160 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Zobaczymy jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznamy sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

Body Worlds, czyli plastynacja 

Sukces Body Worlds opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak, kiedy dr von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces" – powiedział dr von Hagens. Od tego czasu dr von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

Jednocześnie niemal wszędzie, gdzie się pojawia spotyka się z protestami. Także w Trójmieście w 2019 roku pojawiały się apele o zablokowanie wystawy, gdyż godzi ona w podstawową zasadę rodzimej kultury, jaką jest poszanowanie ludzkiego prawa.

Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80. prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Wystawa, zdaniem pomysłodawców, kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki". Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie.

Body Worlds w Gdańsku. Protesty

Jednocześnie niemal wszędzie, gdzie się pojawia spotyka się z protestami. Także w Trójmieście w 2019 roku pojawiały się apele o zablokowanie wystawy, gdyż godzi ona w podstawową zasadę rodzimej kultury, jaką jest poszanowanie ludzkiego prawa.
W internecie pojawiła się nawet specjalna petycja: „Wystawa ta narusza fundamentalną w każdej kulturze i cywilizacji zasadę poszanowania czci dla zmarłej osoby. Na wystawie ciała są pokazywane w najróżniejszych pozycjach, np. trzymając gitarę, grając w piłkę nożną, czy jeżdżąc na nartach. Jest to przykład skrajnie niemoralnego znieważania zwłok" czytamy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama