Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jeszcze możesz skorzystać z bezpłatnych badań [nl] w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”

Masz 40 lat lub więcej? Wypełnij ankietę i uzyskaj bezpłatne e-skierowanie na odpowiednie dla Ciebie badania. Dowiedz się też, jak o siebie zadbać i z jakich programów profilaktycznych możesz skorzystać. Do dyspozycji jest ponad 1700 placówek. Gdzie i jak takie badania zrobić na Pomorzu? Sprawdziliśmy.
szczepienie, koronawirus, COVID-19

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Program „Profilaktyka 40 PLUS” to część Polskiego Ładu, czyli pakietu reform Prawa i Sprawiedliwości. Minister Adam Niedzielski zapowiadał go  już we wrześniu 2020 roku,  krótko po tym, jak objął tekę ministra zdrowia. Obiecał wtedy uruchomienie dużego programu badań przesiewowych dla kobiet i mężczyzn w wieku od 40 lat wzwyż. Program wystartował 1 lipca 2021 r. Można z niego korzystać do końca roku, ale – jak dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł – nie jest wykluczone, że zostanie przedłużony.

– 1 lipca to symboliczna data, chciałbym, żeby się kojarzyła z tym, że zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego i nadrabianie deficytów zdrowia związanych z pandemią koronawirusa – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej inaugurującej program. – Znacznie mniej pacjentów zgłaszało się do lekarzy w 2020 r. Program „Profilaktyka 40 PLUS” ma pomóc w odbudowie zdrowia Polaków, ale też przygotować nas na tego typu wydarzenia w przyszłości.

Z programu badań może jednorazowo i bezpłatnie skorzystać każdy, kto ma 40 lat lub więcej. Co ważne, liczy się wyłącznie rok urodzenia (nie miesiąc i dzień), a to oznacza, że w „Profilaktyce 40 PLUS” mogą wziąć wszystkie osoby urodzone w 1981 roku lub wcześniej. Program składa się z pakietów badań, specjalnie dobranych dla kobiet i mężczyzn.

Skierowanie na badania pacjent właściwie wypisuje sobie sam, bez wizyty u lekarza. Wcześniej jednak musi wypełnić ankietę o swoim zdrowiu. Może to zrobić elektronicznie – przez Internetowe Konto Pacjenta, lub telefonicznie – pod numerem: 22 735 39 53. Taki wywiad pozwala ustalić ryzyko chorób osoby diagnozowanej i dobrać odpowiedni dla niej pakiet badań. 

Badania można wykonać już w ponad 1700 placówek w Polsce. Ta liczba wciąż się zmienia, ponieważ niektóre placówki zdrowia rezygnują z udziału w programie, inne z kolei do niego wciąż dołączają.

– Przyznam szczerze, że na początku program mnie nieco zniechęcił – przyznaje Kamila, gdańszczanka, która otrzymała drogą mailową zaproszenie do skorzystania z badania, zanim formalnie program wystartował. – Do jakiej przychodni nie zadzwoniłam, nikt nic nie wiedział o tym programie. Z czasem odpuściłam – przyznaje.

Jednak, kiedy program się rozpędził, z każdym dniem zaczęło przybywać placówek, które go obsługują.

– O tym programie powiedziała mi córka – mówi Bernardyna z Tczewa (rocznik 1947). – Zadzwoniłam na infolinię w październiku. Przeprowadzono ze mną telefoniczny wywiad na temat stanu mojego zdrowia, przewlekłych chorób, leków, jakie przyjmuję. Kilka minut później otrzymałam numer skierowania na badania, które następnego dnia zrobiłam w osiedlowej przychodni.

– Zgodnie z regulaminem programu, skierowanie na darmowy pakiet badań pacjent powinien otrzymać w ciągu dwóch dni roboczych od momentu wypełnienia ankiety – mówi Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Nie trzeba go drukować. Będzie w systemie placówki, jaką pacjent wybrał [z dostępnych na mapie programu – red.], by zrobić badania. – Wyniki badań skonsultować należy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który, w razie wątpliwości, może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę.

„Profilaktyka 40 PLUS”. Jak przez Internet skorzystać z bezpłatnego pakietu badań?

  • Należy wypełnić elektroniczną ankietę „Profilaktyka 40 PLUS” na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
  • Po wypełnieniu ankiety, pacjentowi zostanie wygenerowane e-skierowanie na wykonanie pakietu badań, który odpowiada płci oraz czynnikom ryzyka zidentyfikowanym na podstawie ankiety. E-skierowania nie trzeba drukować ani pobierać.
  • Należy zgłosić się z dowodem osobistym na badania w placówce, która realizuje program.
  • Wyniki badań będą dostępne na IKP lub w placówce, w  której zostały wykonane badania.

Jeśli pacjent nie korzysta z IKP, wówczas może otrzymać wsparcie konsultanta infolinii Domowej Opieki Medycznej, dzwoniąc na numer telefonu: 22 735 39 53.

Pacjent wykonuje badania w medycznym laboratorium diagnostycznym, które posiada umowę z NFZ na realizację programu.

„Profilaktyka 40 PLUS”. Jak wygląda ankieta programu?

  • Pytania dotyczą: masy ciała; wzrostu; obwodu w pasie; ryzyka chorób układu krwionośnego; aktywności fizycznej; sposobu odżywania; picia alkoholu; palenia lub innych form używania tytoniu i nikotyny; ryzyka chorób onkologicznych.
  • Warto mieć pod ręką ostatnie wyniki badań. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, możesz je pominąć. Jednak udzielenie jak najpełniejszych odpowiedzi pozwoli na dokładniejszą ocenę czynników ryzyka i dopasowanie badań laboratoryjnych.
  • Niektóre odpowiedzi będą prowadziły do dodatkowych, doprecyzowujących pytań. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania z tematycznej grupy, dostaniesz krótkie podsumowanie. 
  • Ankieta dla osób mających 65 lat i więcej jest krótsza, a wybierasz między odpowiedzią „tak” lub nie” na kolejne pytania. 
  • Są to pytania o to, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy miałeś/aś badania: ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, poziomu glukozy/cukru. Czy np.: prowadzisz aktywny tryb życia; leczysz się z powodu chorób tarczycy/endokrynologicznych; masz zmiany rytmu wypróżnień lub krew w stolcu; u Twojego rodzeństwa, rodziców lub dzieci występowała/występuje nadwaga; u Twojego rodzeństwa, rodziców lub dzieci pojawił się nowotwór przewodu pokarmowego.

„Profilaktyka 40 PLUS”. Sprawdź, gdzie zrealizujesz e-skierowanie na badania


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama